DENİZİN ALTINDAKİ TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Limnae/Civetot Sualtı Kazı Evini ve kazı alanını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Limnae/Civetot Sualtı Kazı Evini ziyaret ederek, Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey ve Dr. Öğr. Üyesi Serkan Gündüz’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

2021 ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Altınova Hersek Bölgesinde denizin altındaki tarih gün yüzüne çıkıyor. Her yıl tarihe ışık tutacak heyecan verici bulgulara ulaşılan Çobankale’de arkeolojik kazıların ardından Limnae/Civetot Sualtı Kazı çalışmaları da başladı.

2019 yılında Yalova İli Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması projesi esnasında tespit edilen sualtındaki kalıntılarda 2021 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile Yalova Müze Müdürlüğü başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Gündüz bilimsel danışmanlığında sualtı kazı çalışmalarına başlanılmıştır.

TİTİZLİKLE, ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Altınova’nın; tarihi, sanayisi, doğal güzellikleriyle bir bütün olduğunu dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Burada sanayinin yanında en önemli özelliklerinden birisi de tarihi dokumuz. Bunun yeniden hayata kazandırılması için titizlikle çalışma yapıyoruz. Tarihi kimliğimize, değerlerimize önem veriyoruz. Bunların gün yüzüne çıkarılması için de titizlikle, özveriyle çalışma yapıyoruz. Bu konuda çalışan tüm hocalarımıza, ekiplerimize, Bakanlığımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte Altınova’dan daha güzel haberleri ulaştıracağımıza inanıyorum. Altınova’mız Hersek Sahili, Hersek Lagünü Kuş Oteli, Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi, doğal lezzetleri ve güzelliklerinin yanı sıra tarihi kimliğiyle de Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olacak” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.