YALOVA’LI ARONYA ÜRETİCİLERİ TOPLANDI

“Yalova Aronyası “ Coğrafi İşaret ile tescillenen sağlık meyvesi aronya 2021 yılında Yalova’daki üreticilerinin yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Yalova’lı organik aronya üreticileri 2021 yılı durum değerlendirmesi yapmak, fikir alışverişinde bulunmak ve fiyat belirlemek için bir araya geldiler.

Yalova Tarım İl Müdürlüğü teşvikleriyle 3 yıl önce başlatılan aronya yetiştirme projesi ticari olarak kayda değer ilk meyvelerini geçen yıl vermiş idi. 2021 yılı hasadı geçen yılın çok daha üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Birkaç yıl öncesine kadar adı dahi bilinmeyen aronya meyvesi daha şimdiden oldukça aranılır bir sağlık ürünü olarak marketlerde yerini almaya başlamıştır. İçerdiği çok yüksek antioksidan seviyesi ile birçok hastalığa karşı destekleyici tedavi olarak önerilen, özellikle kansere karşı mücadelede öne çıkan aronya meyvesi birçok bilim insanı tarafından da önerilmektedir.

“Yalova Aronyası” coğrafik işaret ile tescilli, organik veya organiğe geçiş sertifakalı aronyanın 2021 yılı kilo fiyatı ise 85 TL / kilogram olarak belirlenmiştir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.