MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ALERJİK EGZAMAYA DİKKAT

Egzama olarak da bilinen atopik dermatit, polen salımınım fazla olduğu ilkbahar aylarında tetiklendiği gibi; havaların soğumaya ve nem oranının düşmeye başladığı sonbahar mevsiminde de kendini göstermeye başlar ve bazen günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli seyir gösterebilir. 

Sonbahar ve kış aylarında kapalı ısıtma sistemlerinin kullanılmaya başlanması, çok kalın giysiler, sıcak banyolar, soğuk ve rüzgârlı hava, enfeksiyonlar egzamanın alevlenmesine neden olmaktadır. Günlük hayatımızda uygulayacağımız basit önlemlerle bu durumdan korunmak mümkündür. Sonbaharda egzamanın tetiklenmemesi için nelere dikkat etmeliyiz? Medicana Bursa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır, mevsim geçişlerinde görülen egzema ilgili bilgiler verdi.

ALERJİK EGZAMA İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır “Yün kıyafetler cildi kurutarak kaşıntıya neden olacağı için kullanılmamalı, yerine pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

Sıcak suyla yapılan uzun banyolar cilde aşırı ısı temasına neden olup cildin kurumasına neden olur.

Bunun yerine ılık su ile kısa süreli duş tercih edilmelidir. Banyoda hekiminizin önereceği, deriyi kurutmayan, nemlendirici özelliği olan, parfümsüz yıkama ürünleri kullanılmalıdır.

Banyo sonrası ilk 5 dakikada deriyi havluyla ovalamadan, hafif dokunuşlarla, hafif nemli kalacak şekilde kurulanmalı ve hekiminizin önereceği nemlendirici sürülmelidir.

Çok sıcak ve nemli ortamlardan uzak durularak aşırı terlemenin önüne geçilmelidir.

Diğer genel önlemler; gıdalardan süt ürünleri, yumurta, kabuklu yemişler, soya ürünleri ve buğday gibi tetikleyici gıdalardan uzak durulmalı ve hekimizin önerisi doğrultusunda gerekli alerji testlerinin yapılması uygun olacaktır.

Yeni satın alınan tüm elbiselerin giyilmeden önce yıkanması, formaldehit ve diğer tahriş edici kimyasalların temizlenmesini sağlayacaktır.

Çamaşır deterjanınız tahriş edici geliyorsa, kokusuz ve boyasız deterjanları tercih ediniz.

Egzersiz yaparken geniş ve seyrek dokumalı kıyafetler giyiniz.

Duygu ve stres, kaşıntıyı arttırarak egzemayı alevlendirdiğinden kızgınlık, düş kırıklığı, utanma gibi duygu durumlarıyla başedebilmek ve gereğinde nasıl tedavi olunacağını öğrenmek ve yardım almak çok önemlidir.

Bakteriler, virüsler ve mantarların neden olduğu bulaşıcı mikroorganizmalar egzemalı hastalarda çok sık problem oluşturduğundan, cildinizde oluşan artan kızarıklık, iltihap dolu şişlikler, uçuklar ve ateş durumunda vakit kaybetmeden hekimize başvurunuz.

Sağlıklı beslenmek her hastalığın en temel tedavi biçimidir.

E ve C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek cildinizin nem oranını arttıracaktır.

Prebiyotik ve probiyotik gıdalar ve takviyeler alarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek egzema tedavinde ve atakların sıklığını azaltmakta çok fayda sağlamaktadır.

Günde en az 2 litre su içmeye özen gösteriniz ve sigaradan uzak durunuz.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.