UZAY ERGÜN: “PSİKOLOJİ UZMANLARINA İHTİYAÇ ARTIYOR”

YKS 2021 kayıt dönemi sona erdi. Sıra ek kontenjanda. Ek kontenjan öncesi adaylara tavsiyelerde bulunan Uzay Ergün, psikoloji bölümü hakkında bilgi verdi ve bölümün getireceği iş olanaklarından söz etti.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Bölümü Arş. Gör. Uzay Ergün, adayların ek kontenjan fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini, üniversite tercihlerinde geçerli ve güncelliğini koruyan meslekleri tercih etmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Ergün: ‘’Adayların, Türkiye’deki işsizlik oranlarını göz önünde bulundurarak geçerli meslek seçimi yapmalarını öneririm. Türkiye’de geçerli olan mesleklere baktığımızda ise psikoloji bölümü ön plana çıkmaktadır. Psikoloji; öğrenim süreci boyunca kendiniz hakkında bilmediklerinizi keşfedebileceğiniz, psikolojinin çeşitli alanlarına yönelik derslerde öğrendiklerinizi dışarıda da gözlemleyebileceğiniz, üniversite hayatınız boyunca gördüklerinizi gündelik yaşamınızın birçok alanında uygulayabileceğiniz, okuması oldukça keyifli bir bölüm, çalışma hayatı ise oldukça tatmin edici bir meslektir. Mezun olduktan sonra ne iş yapacağınız, tercihleriniz ve uzmanlaşacağınız alana göre çeşitlenmektedir’’ dedi.


PSİKOLOJİ UZMANLARINA İHTİYAÇ ARTIYOR


Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları hakkında konuşan Uzay Ergün, “Yaşamış olduğumuz çağın ihtiyaçlarını karşılamak adına, bireylerin toplumsal yaşamada başarılı olabilmeleri için psikolojik desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu yüzden psikoloji bölümüne duyulan ihtiyaç ger geçen gün artmaktadır. Çalışma alanı en geniş olan Psikoloji Bölümü lisans eğitiminizi bitirdikten sonra psikolog olarak özel eğitim kurumlarında, psikoteknik merkezlerinde, aile ve sosyal politikalar bakanlığına ve sağlık bakanlığına bağlı birimlerde, cezaevlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde ve şirketlerin insan kaynakları departmanlarında iş bulabilirsiniz.  Lisans sonrası uzmanlaşacağınız alana bağlı olarak; klinik psikolog olarak danışmanlık merkezlerinde, hastanelerde veya kliniklerde çalışabilir, gelişim psikolojisi ile eğitim sektörüne yönelebilirsiniz. Endüstri ve örgüt psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşarak kariyerinizi şirketlerde ilerletebilir, sosyal psikoloji gibi alanlarla reklamcılık ve iletişim gibi sektörlerde çalışabilirsiniz. Özellikle adli bilimler ve sağlık psikolojisi alanlarında, ilgili birimlerde planlayıcı-program geliştirici olarak iş bulabilir, spor psikoloji alanında uzmanlaşırsanız spor kulüplerinde kendinize yer bulabilirsiniz. Deneysel psikoloji ve diğer tüm alanlarda yüksek lisans ve doktora ile özellikle üniversitelerde akademisyen-araştırmacı olarak kariyerinizi kurabilirsiniz.’’

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında:

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen Rumeli Felsefesi doğrultusunda eğitim veren bir kurumdur. İstanbul Rumeli Üniversitesi, toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak üzere bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı ve güçlü, ilkeli, yenilikçi bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. İstanbul Rumeli Üniversitesi, Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında 5 Fakültede 20 Lisans Programı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 17 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 9 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne 21 Yüksek Lisans Programı ve 1 Doktora programı ile eğitim vermeye devam edecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.