YASKİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MÜSİLAJ ARAŞTIRMA KOMİSYONU’NU AĞIRLADI

Kocaeli programından sonra ilimiz Yalova’ya YASKİ ileri biyolojik ve derin deniz deşarjı ile sonlanan arıtma tesisimizde inceleme yapmaya gelen 35 kişilik heyet tesisimizi inceledi.

Ak Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve HDP milletvekillerinden oluşan 17 kişilik komisyon üyeleri ve beraberindeki heyet, Yalova Valimiz Sayın Muammer EROL’un ev sahipliğinde milletvekillerimiz Ahmet BÜYÜKGÜMÜŞ ve Meliha AKYOL, Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa TUTUK refakatinde tesis ünitelerini teker teker gezerek incelemelerde bulundular.

YASKİ Başkanı Çevre Mühendisi Uğur DABAN’ın detay paylaşımları, tesis müdürü Yasin BIYIKLI ve tesis sorumlusu Çevre Mühendisi Burcu SİNÇ refakati ile tanıtılan tesis, bölgesinde örnek tesis olarak değerlendirildi.

Benzerlerinden farklı olarak biyofosfor tankları sayesinde ileri seviyede arıtma yapabilen tesisin arıtılmış atık suyunun denize verilmeden önceki halini inceleyen heyet, suyun şeffaflığı ve kokusuzluğu hakkında etkilendiklerini dile getirdiler. Bu aşamadan sonra bile derin deniz deşarjı ile Marmara Denizinde oluşan müsilaja etkisinin yok denecek kadar az seviyede olduğunu gören heyet, diğer atıksu arıtma tesislerinin de YASKİ tesisi seviyesine getirilebilmesi için notlar aldı.

Geçen sene tedarik edilebilen difüzörler sebebiyle kurulduğundan beri yaklaşık 10 yıldır yapılamayan dip çamuru temizleme ve difüzör yenileme işleminin çalışmalarına da denk gelen heyet YASKİ çalışanlarının ihtimam ile çalışmalarına şahit oldu.

Tesis teknik gezisi sonrasında Çevre ve Şehircilik Yalova İl Müdürlüğü yetkililerinden sunum ile bilgi alan heyet, tesis sorumlusu tarafından paylaşılan bilgi notları sonrasında ilimizden memnuniyetle ayrıldılar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.