YAK 2021 YALOVA’YA IŞIK TUTACAK

Yalova Valiliği, Yalova Üniversitesi, İl Özel İdaresi ve Yalova Belediyesi tarafından düzenlenen “Yalova Araştırmaları Kongresi’nin YAK 2021” açılışı yapıldı. Yalova’nın gelişimine birçok alanda yayınlanacak 84 bildiri ile katkı sunması beklenen Yalova Araştırmaları Kongresi, kendi alanında uzman akademisyen ve uzman konukların katılımı ile YTSO Konferans Salonu’nda başladı. 2 gün sürecek olan konferansta 20 oturum gerçekleştirilecek.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen kongrenin açılışı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programa Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova eski Valisi Prof. Dr. Yusuf Erbay, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Memleket Partisi Yalova Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Özcan Özel, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, YTSO Başkanı Tahsin Becan, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, siyasi parti başkanları, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından YTSO tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi.

Kongrede konuşan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Suat Cebeci, üniversitelerin toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesinin lokomotifi olduğunu söyledi.

Üniversite olarak kentle ilgili bir kongreyi düzenledikleri için mutlu olduklarını anlatan Cebeci, “Hem ülkemiz hem de Yalova özelinde kalkınma ve gelişme potansiyeli ve bunun aktivasyonu konusundaki çalışmaları önemsiyoruz. Üniversitemiz henüz kuruluş aşamasında hepinizin de bildiği sıkıntıya maruz kaldığı için gelişmesini geciktirmiş oldu ama son üç yıl içerisinde 4 fakülteden 9 fakülteye çıktık. Artık üniversitemiz rüştünü ispat edebilecek bir olgunluğa ulaşmış durumdadır. Bundan sonraki çalışmalarımızda bilimsel birikim ve becerilerimizi kullanarak ülkemiz ve yöremizin hem ekonomik hem sosyal hem kültürel gelişmesi yönünde daha aktif hale gelmeye çalışacağız.”

Türkiye’nin önünü açacak bilimsel çalışmaların her alanında var olmaya devam edeceklerine de vurgu yapan Cebeci, “Üniversitemize daha fazla sahip çıkalım. Daha samimi daha içten duygularla iş birliği yapalım. Herhangi bir önyargı olmaksızın bu güç birliği ile ülkemizi de yöremizi de daha ileriye taşıyalım niyetindeyiz. Sizlerden de bu duyguyla destek beklediğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen kurumlara teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Rahmi Karakuş’un yaptığı bölümde aynı zamanda eski Yalova Valisi de olan Prof. Dr. Yusuf Erbay ile Prof. Dr. Ahmet Taşağıl konuşmalarını yaptı.

Açılış programı sonrası, Yalova ile ilgili tarih, tarım, tersanecilik, turizm, hayvancılık, süs bitkileri, afet gibi konularda 22 üniversite ile 6 kurumdan 124 yazar tarafından kaleme alınan 84 bildirinin yer alacağı oturumlara geçildi.

Kongreye, Vali Muammer Erol, Memleket Partisi Yalova Milletvekili Özcan Özel, il, ilçe ve belde belediye başkanları, kurum müdürleri ve akademisyenler katıldı.EMEĞİ

EMEĞİ GEÇENLERE PLAKET

Öte yandan kongreye destek verenlere teşekkür plaketleri takdim edildi. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral’a plaketini Yalova Valisi Muammer Erol, YTSO Başkanı Tahsin Becan’a plaketini Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ve düzenleme komitesi üyelerine ise plaketlerini Yalova İl Özel İdaresi Başkanı Hasan Soygüzel takdim etti.

“İLK OTURUMUN KONUĞU ARBAY VE TAŞAĞILl”

Protokol konuşmalarının ardından 2 gün boyunca 20 oturumun gerçekleştirileceği Yalova Araştırma Kongresi’nin ilk oturumu düzenlendi. İlk oturumda Yalova eski Valisi Prof. Dr. Yusuf Erbay ve Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Rahmi Karakuş moderatörlüğünde bildirilerini sundular. İlk oturumu Yalova Valisi ve katılımcılar da tam kadro olarak takip ettiler.

HATIRA DUVARINI İMZALADILAR

Programın en akılda kalıcı bölümü ise imza duvarı oldu. Programın logosundan oluşan dev duvara Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Erbay, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arif Laçin ile çok sayıda katılımcı da imzalarını attılar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.