YALOVA’DA 31 MİLYON TL’YE MAL OLACAK MİLLET BAHÇESİ PROJESİ BAŞLADI

Yalova ile Çiftlikköy ilçesi arasında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’ne ait 113 dönümlük arazı üzerinde yapım kararı alınan Millet Bahçesi için alanda basın toplantısı düzenlendi.

AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, burada yaptığı açıklamada, 31 milyon liraya ihalesi yapılan ve 330 gün sonra teslim edilecek Millet Bahçesinin 10 büyük projelerinden biri olduğunu dile getirdi.

10 BÜYÜK PROJEDEN BİRİSİ

Projeyi de detaylıca inceleyen AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, yapılacak Millet Bahçesi’nin Türkiye’deki diğer projelerden farklı olacağını belirtti.

DALINDAN MEYVE YİYECEKLER

Başkan Bağatar, “Bugün 10 büyük proje kapsamında devam ettirdiğimiz projelerden birisi olan Yalova Millet Bahçesi’nin yer teslimini yaptık. Sahada çalışmalar böylece başlamış oldu. Yalova için çok güzel bir proje olmasını planladığımız 113 dönümlük bu alanda Yalova Millet Bahçesi projemiz hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bu 113 dönümlük alanın içerisinde suni gölet, meyve bahçeleri, çocuk parkları, yürüyüş alanları, millet kıraathanesi ve toplantı salonunun olacak. Bu tesisin en büyük özelliği ise en fazla yeşil alanın korunduğu Türkiye’deki örnek bir Millet Bahçesi olması. Mevcutta arazide yer alan meyve bahçeleri ve kivi ağaçları gibi meyve fidanlarının tamamını koruyarak, çok az bir kısmının da yerini değiştirerek güzel bir proje ortaya koyacağız.” dedi.

AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, sözlerine söyle devam etti; ” Burada ki en önemli özelliklerden birisi ise mevcut meyve bahçelerinin halka açık olacak olması. Bunu Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte yapacağız. Onların tecrübelerinden de faydalanacağız. Burada vakit geçiren vatandaşlarımız dalından meyve yemenin keyfini yaşayacaklar. Millet Bahçesi’nin içerisinde 1.951 adet ağaç, 111 bin168 adet çalı, 5 bin 310 metrekarelik çim ve çayır alanı olacak. Ayrıca içerisinde kıraathane, eğitim merkezi, tuvaletler, soğuk hava deposu, seralar, su deposu, makine dairesi ve vakum odası da olac ” dedi.

Alanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve yüklenici firma yetkililerin hazır bulunduğu toplantıda, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz ise, elma, armut ve kiraz olarak toplam 840 değişik türün Millet Bahçesi’nde muhafaza edileceğine dikkati çekti.

Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz; “Bir birinden farklı 840 çeşit meyve olacak. Burada elma, armut ve kirazları muhafaza edeceğiz. Ayrıca tıbbi ve aromatik bitkilerde de bizim geliştirdiğimiz çeşitleri de sergileme imkanımız olacak. Ayrıca Marmara Bölgesi üzümsü meyvelerin merkezi konumunda. Sağlık açısından çok değerli bir yer teklifinde de bulunduk ve olumlu karşılandı. Burada üzümsü meyveler üzerine de bir alan tesis edilecek. Burada ülkemizin dört bir tarafında toplanan kiraz, elma ve armut muhafaza ediliyor. O meyve ağaçlarına barkotlar koyarak, o meyve ağacının ülkenin neresinden, hangi köyünden alındığını görebileceksiniz. Belki bu Türkiye’de bir ilk olacak. Buraya gelen ziyaretçi kendi köyündeki meyveyi görme imkanı bulacak.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.