TEMA VAKFI YALOVA İL TEMSİLCİLİĞİNDEN YALOVA BAROSUNA ZİYARET

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir ve İl Yönetimi Ekibi Yalova Barosunu ziyaret etti.

İl Temsilcisi Arzu Demir ve İl Yönetiminden Emin Ergün, Ergüder Falay, Hakim Menteş, Özcan Demir ve Gökmen Kılıç, geçtiğimiz aylarda Baro Başkanlığına yeniden seçilen Fedayi Doğruyol’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Yalova TEMA ekibini Baro yönetimiyle birlikte ağırlayan Fedayi Doğruyol ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Arzu Demir’de Fedayi Doğruyol’a TEMA Vakfının Yalova’da yerelde dahil olduğu savunuculuk davalarından ve Vakfın diğer çalışmalarından bahsetti.

Arzu Demir Toprak Yoksa Yaşam Yok diyerek; “Planlama, ulusal ve kentsel ölçekte bir kararlar bütünüdür. Sektör düzeyinde ve ülke ölçeğinde alınan yatırım kararları ve belirlenen bölgesel gelişme esasları ile kentsel ölçekte kent mekânını şekillendiren imar planları su, toprak varlıklarını ve biyolojik çeşitliliği etkiler. Dolayısıyla mekânsal planlamada ekosistem anlayışının benimsenmesi, planların tarım ve mera alanlarının amaç dışı kullanımının önlenmesinde etkin hale getirilmesi, planların iklim değişikliğini önleme ve uyum konularında etkin hale getirilmesi, doğal ve kültürel kimliklerin korunması; plan kademelenmesi boyunca sürdürülebilir arazi kullanım politikalarının hayata geçmesinin temel şartıdır.  TEMA Vakfı mekânsal planlama kararlarını, üst ölçek yatırım kararlarını yakından izler ve hukuki mücadele yoluyla planlama süreçlerine müdahale eder dedi.

Demir TEMA Vakfının ülke genelinde Doğa ve çevre ile ilgili konularda İdari Davaları yürüttüğünü,  YALOVA için de  açılan davalar olduğunu, yakın zamanda sonuçlanan Gökçe Barajının  güzel haberini de Doğruyol’ la paylaştı .

Arzu Demir; “TEMA Vakfı olarak, Yalova ve hatta bölgenin, en önemli içme suyu kaynağı olan Gökçe Barajının korunması için 2009 yılından beri hukuki mücadele yürütmekteyiz. Bu kapsamda Gökçe Barajı su toplama havzası içerisinde bulunan Termal İlçesi ve Turizm Merkezine yönelik hazırlanan çeşitli ölçeklerdeki planlar (1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ve imar planları) açılan davalar sonucunda Barajı tehdit ettiği gerekçeleri ile iptal edildi. 2019 yılında yeniden onaylanan 1/50.000 ölçekli Termal Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı ise genelinde korumacı yaklaşımın benimsenmesine rağmen, Gökçe Barajı için tehdit oluşturacak bölümlerinin iptali için dava açılmış ve yerinde yapılan keşif ve bilirkişi raporu doğrultusunda dava konusu bölümler iptal edilmiştir. Buna göre; havzanın kısa ve orta mesafeli koruma alanlarında yapılaşmanın artmasına neden olan kararlar ile orman alanlarında turizm bölgesi yapılmasına yönelik kararlar iptal edilmiştir” dedi.

Arzu Demir ayrıca Yalova Toprak Koruma Kurulunda , Sulak Alan Komisyonunda, Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Komisyonunda  TEMA Vakfının Temsil edildiği bilgisini paylaştı.

Ziyaret sonunda Arzu Demir Fedayi Doğruyol’a TEMA Vakfının rozetini takarken, kendisini ve tüm Yalova Barosu Üyelerini Tema Ailesine Gönüllü olmaya davet etti.

Görüşme bitiminde Yalova Barosu ve TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği birlikte çalışma konusunda mutabık kaldıklarını açıkladılar. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.