YALOVA VALİSİ MUAMMER EROL’UN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen ve engellilerimizin sorunlarına dikkat çekmek, engellilere yönelik toplumsal farkındalığı artırılarak engellilerin yaşam standartlarının iyileştirilmesini hedefleyen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli hak ve sorumluluklarının hatırlanması açısından oldukça önemli bir gündür.

Toplumu oluşturan tüm bireylerde olduğu engellilerimizin de kaynakların erişimine ve sosyal olanaklardan eşit kullanma hakkı mevcuttur. Bu hakların toplumdaki tüm bireyler için eşit olması da yasalarla korunmuştur. Bu bağlamda son dönemde yapılan yasal düzenlemelerle engellilerimize olan duyarlılıklar artmış, sorunlarının çözümüne yönelik önemli gelişmeler kaydedilmiş olup ülkemizde istihdamdan eğitime, bakım hizmetlerinden sosyal yardımlara kadar engellilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda önemli mesafeler kat edilmiştir.

Engellilerimizin sosyal yaşamda yer almalarını, meslek edinmelerini, üretken ve kendine yetebilen bireyler olmalarını ve toplumsal katılımlarını sağlamak ve destek çıkmak öncelikli görevimizdir.

Engeller ortadan kalktıkça engellilerimiz spordan eğitime, sanattan siyasete, hemen her alanda önemli başarılar kazanacaklardır.

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Engellilerimizin yaşama sevincini kaybetmeden mutlu bir hayat sürmeleri adına toplumun her alanında hayata katılımlarını sağlamak ve destek çıkmak en önemli önceliğimiz olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, sosyal yaşamın bir parçası olmalarının önündeki engelleri azimle, inançla aşan toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engellilerimizin ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyor sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.