BU ÖNLÜKLER HİKÂYE ANLATIYOR

TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Alanı öğrencileri tasarladıkları hikaye anlatan mutfak önlükleri ile çocuklara görsel unsurları da kullanılarak masallar anlatmayı hedefliyor.

Öğrenciler özellikle erken çocukluk eğitim kurumlarında Türkçe Dil Etkinliklerinde kullanılmak üzere tasarladıkları hikaye anlatan mutfak önlükleri ile Türkçe Dil Etkinliklerinde etkin eğitimi hedefliyor.


Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alan Şefi Gülhan Canbulat Karataş koordinesinde çocuk gelişimi alanı 11/A sınıfı öğrencilerinden Ebru Sarıkaya-Çorbamda Zürafa Var, Esma Mazlum- Çirkin Ördek Yavrusu, Tabarek Raad Saadı Alıbadı- Ben Sandalye Değilim, Reyyan Naz Gümüşhan – Kelebeğin Hikayesi, Noor Abdulrazzaq – Salyangoz ve Evi, Fatımah Nazar Adnan Adnan – Aç Tırtıl ve Zehra AKYOL – Mor Elma adlı masal önlükleri ile Türkçe Dil Etkinliği uygulamasını gerçekleştirdiler.


Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alan Şefi Gülhan Canbulat Karataş tasarladıkları önlüklerle ilgili olarak, “Çocukların en sevdiği etkinliklerden birisi hikaye anlatmak ve dinlemektir. Zengin hayal gücüne sahip olan çocuk, öyküler yolu ile düşünmede esneklik kazanmaktadır. Kavram gelişiminde ve dil gelişiminde öykülerin önemli bir yeri vardır. Çocuklar öykü dinlerken bildikleri sözcüklere yenilerini de katarak kelime dağarcıklarını geliştirirler. Çocuklar öykü dinlerken ya da anlatırken; birlikte oturma, dinleme, arkadaşlarına saygı, fikir alışverişi yapma, grup önünde kendini ifade etme, anladığını aktarma gibi beceriler kazanırlar. Evde genellikle kitaptan hikâye okuma etkinliği tercih edilirken, okul öncesi eğitim kurumlarında farklı birçok teknikle çocuklara hikâye anlatmak mümkündür. Farklı teknikler kullanmak etkinliğe ilgiyi arttırırken, dikkati de canlı tutar. Biz de çocukların ilgisini canlı tutmak ve kolay öğrenmelerini sağlamak amacıyla hikaye anlatmak için hikaye önlüklerini tasarladık.” İfadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.