9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ ‘‘SAĞLIKLI HAYATA GÖNÜL VER’’

İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah ERAY yaptığı yazılı açıklamada; “9 Şubat tarihi, toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde teşvik etmek amacıyla ülkemizde “Sigarayı Bırakma Günü” olarak belirlenmiştir. 

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olan tütün ürünleri; kanser, kalp damar hastalıkları, KOAH gibi pek çok önlenebilir hastalık ve erken ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sıklıkla tütün ürünü kullanımının bir sonucu olan KOAH, astım, kalp damar hastalıkları gibi pek çok kronik hastalık, tütün ürünü kullananlarda, kullanmayanlara göre çok daha sık görülmektedir.

Tütün kullanımı, Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde her zamankinden çok daha fazla tehlike içermekte ve tütün ürünü kullanımını bırakmak da her zamankinden çok daha fazla önem taşımaktadır. Tütün ürünü kullananlar, virüsle karşılaşmaları durumunda hastalık sürecinin uzun ve ağır seyretmesi, akciğer enfeksiyonu ve başka komplikasyonların gelişmesi ve ölüm riskini beraberinde getirmektedir.

Tütün kullanımı, Covid-19 açısından bir risk faktörü olduğu gibi vücudun hemen hemen her organına zarar verir ve önlenebilir pek çok hastalık, sakatlık ve erken ölüme sebep olur. Tüm bu riskler göz önüne alındığında, geç kalmadan bırakmak için adım atmak çok önemlidir. Tütün ürünü kullanımını bırakmak, her zaman ve her yaşta büyük fayda sağlayacaktır. İlk sigara bırakma gününden itibaren akciğerlerde, kalpte değişim başlar, yüksek kalp atış hızı normale döner, kan basıncı düşer, bağışıklık sistemi güçlenir. 2-12 hafta içinde dolaşım düzelir ve akciğer kapasitesi artar, öksürük ve nefes darlığı azalır. Tüm bu iyileşmeler, vücutta Covid-19 enfeksiyonunun riskini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çevredeki bireylerin, özellikle de çocukların pasif sigara dumanından korunması için de büyük kazanç sağlar.  

Covid-19 ile mücadelenin sürdüğü bu dönemde ilimizde de tütün ürünü kullanan bireylere, bu bağımlılıktan kurtulmaları için ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma polikliniğimiz aracılığıyla kesintisiz destek vermekteyiz. Sigara bırakma konusunda başarı sağlayan pek çok kişinin çeşitli denemelerin ardından bu başarıya ulaştıkları bilinmektedir. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, sigara bırakmak isteyen bireyleri, yapılan motivasyonel görüşmeleri ile bırakma girişiminde bulunmaları için teşvik etmektedir. ALO 171 Danışma Hattı tarafından, bırakma kararı alan bireylere bu süreçte rehberlik edilerek, ortaya çıkabilecek nikotin yoksunluk belirtileri ile baş etmeye yönelik davranış değişiklikleri hakkında danışmanlık verilmektedir. Ayrıca sigara bırakma hizmeti sunan sağlık profesyonellerimiz hakkında bilgi verilerek gerekirse Toplum Sağlığı Merkezimize bağlı Sigara Bırakma Polikliniğimizden randevu da alınmaktadır. Danışma Hattı, 7 gün 24 saat kesintisiz ve canlı destek sağlamaktadır

Covid-19 salgın koşullarına rağmen 2022 yılı itibariyle Merkez Toplum Sağlığı Merkezimiz Sigara Bırakma Polikliniğinde sigara bırakma hizmeti sunulmaktadır. Sigara bırakma polikliniğimizde konuya özel eğitim alan hekimler görev yapmaktadır. Hekimin hastayı muayenesi ve değerlendirmesi doğrultusunda sigara bırakma tedavisinde, bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlarla, bırakma süreci desteklenebilmektedir. Böylece sigara bırakma tedavisine ücretsiz erişim sağlanmaktadır.  

Bu yıl 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın duyuruları ile En Büyük Gönüllülük Hareketi olan “#GörevBende” kampanyası başlatılmış olup, “SAĞLIKLI HAYATA GÖNÜL VER” diyerek tüm halkımızı bu kampanyaya destek olmaya, yeni bir başlangıç yapmaya ve tütün ürünleri ile hep beraber mücadele etmeye davet ediyorum.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: