NUSRET GEMİSİNE YALOVA’LILARDAN YOĞUN İLGİ

Türkiye’nin temel taşlarını ören Nusret Mayın Gemisi, 2 gün boyunca ziyaretine açıldı.


ÇANAKKALE SAVAŞININ KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ


Yalova’ya gelen Çanakkale’de, 1915’te döşediği mayınlarla bir ulusun temel taşlarinı ören Nusret Mayın Gemisi, 2 gün boyunca vatandaşın ziyaretine açıldı.


Cumhuriyet meydan Kartal iskelesine demirleyen TCG Nusret N-16 Mayın Gemisi, sabah saatlerinde vatandaşların ziyaretine açıldi. Nusret Mayın Gemisi, resmi olarak sabah saat 10.00’da ziyaretçilere kapısını açtı.


Yoğun olarak öğrencilerin ilgi gösterdiği gemide sorumlu subaylar tarafından öğrencilere gemi hakkında bilgilendirme yapıldı. Daha sonra da geminin içerisinde müze haline getirilen kısımlarda geminin tarihçesi anlatıldı. Tek tek gruplar halinde güverte gezildi.

ASLINA UYGUN YAPILDI

1911 yılında Almanyanın Kiel Tersanesine sipariş edilen ve 1913’te¯Osmanlı Donanmasına teslim edilen Nusret Mayın Gemisi daha sonra kargo firmasına satıldı ve orijinali bozularak yük taşımacılığında kullanıldı. Nisan 1989’da Mersin yakınlarında alabora olarak battı.

Nusret gemisi daha sonra Tarsus Belediyesi tarafından satın alıindiktan sonra Mersin Taşucu’nda karaya çekilerek müze olarak kullanılmaya başlandı.


Mürettebatı ile birlikte Yalova’ya demir atan TCG Nusret N 16 Mayın gemisi, aslı değil ancak aslına bire, bir uygulanarak 2011 de Gölcük tersanesinde inşa edildi.


TCG Nusret Mayın gemisinin fiziki projesi ile 1915 kahramanı Nusret mayın gemisi ile birer, bir benzerlikle kalmayıp, geçmişi günümüze aktaran müze özelliği ile 1915’i günümüze taşıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.