MARMARA DENİZİNDE PUSULA DENİZANASI UYARISI

Genellikle sıcak iklimlerde görülen ancak son dönemlerde yaşanan iklim değişikliği sebebiyle Marmara Denizi’nde de görülmeye başlayan ‘Pusula Deniz Anası’na (latince adı, Chrysaora hysoscella olan) İlimiz Altınova, Çınarcık, Esenköy sahillerinde de rastlandı.

Kırmızı ve kahverengi tonlarında uzun dokunaçları olan denizanasıyla temas halinde ise tatlı su kullanılmamalı, amonyak, sirke ve tuzlu su ile bölgeye ilk müdahale yaptıktan sonra en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulması önerilmektedir.

Pusula Deniz anası kahverengi kırmızı tonlarında bir deniz anası türüdür. Uzun kolları mevcut, bu kollarında kendisini savunmak ve avladığı balıkları paralize etmek için bulunan salgıları vardır. Bu salgıya temas ettiğimizde içerisinde kapsüller patlamak suretiyle deride lezyonlara sebep olmaktadır. Kızarıklık, kaşıntı, yanma olabilmektedir. Denize girmeye engel bir durum oluşturmamakla birlikte özellikle alerjisi olan kişilerin denize girerken dikkat etmeleri gerekmedir. Gerek kıyıda gerek denizde görüldüğünde temas edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: