YASKİ BAŞKANI BÜLENT YALÇINKAYA “ISLAK MENDİLLER TUVALETE DEĞİL ÇÖPE ATILMALI”

YASKİ Başkanı Bülent Yalçınkaya yaptığı açıklamada; “YASKİ; üstlendiği görev, misyon, iş potansiyeli ve sahip olduğu tesisleri ile şehrimizin en önemli kurumlarından biridir.

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği, kentin atık suyunu şehrin belli noktalarında bulunan pompa istasyonları vasıtasıyla tesislerde toplayıp arıtma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Islak mendil, ped, saç yumakları, bez parçaları vb katı atık materyallerin kullanıldıktan sonra tuvaletlere atılması başta pompa istasyonları olmak üzere kentin altyapı sistemlerine zarar vermektedir.

Evsel atık suyun içinde bulunmaması gereken ıslak mendil, ped, saç yumakları, bez parçaları gibi pek çok katı atık, atık suyun içinde pompa istasyonlarına gelerek pompaların çalışmasını olumsuz etkilediği gibi, bu istasyonlardan her gün kilolarca katı atık temizlenmek durumunda kalınıyor. Bu gibi atıklar nedeniyle kanalizasyon hatları ve pompalarda tıkanmalar meydana gelmektedir. Bu tarz tıkanmaların yaşanması zaman zaman kentin sokaklarında koku oluşumuna da sebebiyet vermektedir.

Kanal kokusu, kanal taşması gibi şikâyetlerin yaşanmasının en önemli nedeni evsel atıkların tuvaletlere atılmasından kaynaklı bir durumdur.

Bu sebeple, tuvaletlere ıslak mendil, ped, saç, tuvalet kâğıdı gibi atıklar atılmamalı, bu atıklar için çöp kutuları kullanılmalıdır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için umumi tuvaletler, işyeri, okullar, tüm kamu kurum ve kuruluşlar, oteller, alışveriş merkezleri ve askeri birlikler gibi toplu tuvaletlerin bulunduğu mekânlara, tuvaletlere atılmaması gereken malzemeler ile ilgili uyarı afişleri asılmalı. Buralarda suya dayanıklı değil, suda eriyen tuvalet kâğıtları kullanılmalıdır.

Ayrıca okullarda öğrenciler bu durumlar için bilinçlendirilmelidir.

Bilinmelidir ki, evsel atık suya karışarak gelen her türlü katı atık, kanalizasyon ve arıtmaya zarar vermekte, sistemin ekonomik ömrünü kısaltmaktadır.

Kanalizasyona atılan ıslak mendiller, saçlar ve erimeyen tip özelliğinde kâğıt havlularla etrafı örülen pompanın temizliği oldukça zor; pompaların yeniden işlevsel hale gelmesi için pompanın pasif hale getirilerek yukarı çekilmesi gerekiyor. 

Ayrıca kanalizasyona atılmaması gereken bu atıklar tıkanıklığın yanı sıra koku problemi ve atık su pompalarında arızalar meydana gelmesine sebep olmaktadır.

YASKİ terfi merkezlerinde her gün tonlarca atık temizleniyor. Atık maddelerin beklenen oranın üzerinde çıkması; zaman, para ve enerji kaybına sebep vermektedir. Çok yüksek maliyetli bazı makineler bu sebeplerle kullanılamaz hale gelebiliyor.

Dolayısıyla bu atıkların yeri kanalizasyon değil, çöp kutularıdır.

Evlerden atılan katı atıklar sebebi ile ekipmanlar, pompalar, atık su hatları ve kanallarda pek çok arıza yaşanıyor. Beklenmeyen ve istenmeyen atıklardan dolayı kanalizasyon ünitelerinde verimsiz çalışma durumu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca atık su ile ilgili çalışan personeller de zorlu koşullarda temizlik yapmak zorunda kalıyor. 

Hat boyunca biriken bu katı atıklar, güçlü yağmurlarla terfi istasyonlarına vuruyor, sistemin işleyişini zora sokuyor.

Şehrin çeşitli bölgelerindeki hatlardan, kanallardan, pompalardan çıkan çuval benzeri malzemelerle karşılaşılmaktadır.

Kanalizasyona atılmaması gereken bu tip malzemeler atık su nakil hattına bütünüyle zarar vermekte, iletimi sekteye uğratmakta, kamu malına zarar vermektedir.

Kentlilerimizden gelen koku şikâyetlerinin büyük bölümünü oluşturan sebepler, kanallarda tıkanıklık yaratan bu malzemelerdir.

Diğer önemli husus, atık yağlardan kaynaklı yaşanan sorunlardır. Lavabolar vasıtasıyla kanallara atılan atık bitkisel yağlar, hava şartları sebebiyle donarak hatların çaplarını küçültmektedir.

Donarak katılaşan yağlar sebebiyle kanal tıkanıkları olmaktadır. Bu tıkanıklıklar kanallarda taşmaya ve koku problemlerine sebep olmaktadır.

Büyük çoğunluğunu kızartma yağları oluşturan bitkisel atık yağlar lavabolara dökülmemelidir.

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri’nde yaşanacak her problem Yalova’da yaşayan tüm hemşerilerimizin ortak problemidir. Yaşanacak arızalardan dolayı harcanan para tüm hemşerilerimizin ortak parasıdır.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: