ALTINOVA BELEDİYESİ’NİN 2022-2023 YATIRIMLARI

Altınova Belediyesi konferans salonunda düzenlenen basın toplantısına, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Ak Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, Ak Parti Altınova İlçe Başkanı Hasan Zafer ve Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş’ün katılımıyla, Yalova’nın Altınova İlçesinin 2022-2023 yıllarında yaptığı ve yapımı devam eden yatırımlar anlatıldı.

ALTINOVA BELEDİYESİ YATIRIMLARI

HÜRRİYET, CUMHURİYET İLE HERSEK MAHALLELERİ ASFALT VE KALDIRIM ÇALIŞMASI

Hürriyet ve Cumhuriyet Mahallelerimizde asfalt ve kaldırım çalışmaları süratle devam ediyor.

Cumhuriyet ve Hürriyet Mahalleleri Atatürk Bulvarı’nda yenileme çalışmaları 2023 yılında tamamlanacak.

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HERSEK TEMİZLİK ŞANTİYESİ

Belediyemizin Fen İşleri Müdürlüğü Hersek Temizlik Şantiyesi, tamamlanma aşamasına gelmiş durumda. Şantiyemizi bu yıl içerisinde açacağız.

1. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ

1. Sınıf Atık Getirme Merkezimiz, Sıfır Atık Projesi kapsamında, Sefine Tersanesi ile birlikte yapılmaktadır. Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında yapılan proje içerisinde; Sınıf Atık Getirme Merkezi, Kompost Ünitesi ve Kedi-Köpek Mama Üretim Merkezi bulunmaktadır. Merkezimiz, 2022 yılında açılacak.

PARK ALANLARI

2022 yılı içinde çocuk oyun parklarımızı yeni ve modern hale getirilmek üzere çalışmalara başlanmış olup, devam etmektedir.

İMAM HATİP LİSESİ
Cumhuriyet Mahallesi’ndeki İmam Hatip Lisemiz ise 3.144 metrekare üzerine 16 Derslik, Görsel Sanatlar Dersliği, Çok Amaçlı Salon, Kütüphane, Yemekhane, Laboratuvarlara sahip olacak.

(Altınova Belediyesi-İmam Hatipliler Derneği-Vatandaş bağışı ile yapılmaktadır)

İMAM HATİP UYGULAMA CAMİİ

İmam Hatip Uygulama Camii, hayırsever bir vatandaşımız tarafından üstlenilmiş olup, İnşaatı başlamış, 2023 yılında ibadete açılacaktır.

(Vatandaş hayırları ile yapılmaktadır)

KENT MÜZESİ

Kent Müzesi çalışmalarımız da son sürat devam ediyor. İlçemizin tarihsel, kültürel, tarımsal ve ekonomik birikimini paylaşmak, müze içerinde sergilenen eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını planlamaktadır. Altınova’lıların bağışladığı etnografik eserler ve bilgilendirme panoları yer alacaktır. Bu etnografik eserler tarımsal aletler, mutfak eşyaları ve çeyiz ve tekstil üretim eşyaları sergilenecektir.

AŞEVİ

Altınova Belediyesi Sosyal Tesisleri ve Aşevi tamamlanmış olup, 2022 yılı içinde açılışı yapılacak.

PAZARYERİ

Toplam İnşaat Alanı 5775 metrekare olan Pazaryeri çalışmaları devam ediyor. Pazaryeri’nde; otopark ve pazaryeri, sinema, düğün salonu ve kafeterya yer alacak. Pazaryeri 2022 yılı, Düğün salonu ve sinema salonu 2023 yılı içinde açılacak.

KÜLTÜR MERKEZİ

Cumhuriyet Mahallesi’nde yar alacak Kültür Merkezi toplam inşaat alanı 3408 metrekare olacak. Kültür Merkezi’nde; sergi salonu, kafeterya, engelli günübirlik bakım ofisi, spor salonu, sosyal etkinlik alanı, gençlik merkezi, kadın ve aile merkezi ile kütüphane yer alacak. 2023 yılı içinde temeli atılacak Merkez, 2024 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

(Altınova Belediyesi – Sanayi yatırımcıları tarafından yapılmaktadır)

DEVLET – BELEDİYE ORTAK YATIRIMLARI

ALTINOVA İÇME SUYU VE KANALİZASYON HATTI

Altınova İçmesuyu ve Kanalizasyon hattı İller Bankası tarafından ihale edilerek 29 Mart 2022 tarihinde sözleşme imzalanmış, ihale alan firmaya yer teslimi yapılmıştır.

Doğalgaz, kanalizasyon, elektrik hatları, telekomünikasyon çalışmaları ile altyapımızdaki yatırımlara devam ederken, üst yapı çalışmaları da planlandığı şekliyle devam ediyor.

(Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

ALTINOVA KARADERE VE KINALI BARAJLARI PROJESİ

Karadere Barajı Projesiyle Yalakdere Vadisi ile Hersek ovasında kalan 961 ha alan sulanacaktır.

Kınalı Barajı Projesiyle Altınova ve Çiftlikköy ilçelerine yakın yerleşim yerlerine içme-kullanma suyu temin edilecektir.

(Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü yatırımı)

ANADOLU LİSESİ

Hürriyet Mahallesi’ndeki Anadolu Lisemiz; 5320 metrekare üzerinde 24 derslik, fen ve teknoloji laboratuvarı, 272 kişilik çok amaçlı salon, teknoloji tasarım atölyesi, kütüphane ve yemekhaneye sahip olacak.

(Milli Eğitim Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımı)

112 / İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI

Cumhuriyet Mahallesi’nde 112 / İlçe Sağlık Müdürlüğü Binası için 2 dönümlük arazi belediyemiz tarafından bedelsiz olarak verilmiş olup, ihalesi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Temeli atılan binamızın 8 ay içinde tamamlanması planlanmakta.

(Sağlık Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımı)

DEVLET HASTANESİ EK BİNASI

Devlet Hastanesi ek binasının proje çalışmaları devam etmekte olup, 2023 yılı içinde ihalesi yapılacak.

DİYALİZ MERKEZİ

Diyaliz kurulumu ile ilgili karar Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılmış olup, 2022 yılı içerisinde çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır.

(Sağlık Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımı)

YÖRESEL ÜRÜNLER MERKEZİ

Yöresel Ürünler Merkezimiz, Sanayi Bakanlığı–Altınova Belediye Başkanlığı ortaklığıyla ihalesi yapıldı. Merkezimizin inşaatı tamamlanmış olup, çevre düzenlemesi ve tefrişatı devam etmekte Merkezimiz 2022 yılı içerisinde hizmete girecek.

(Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

DİLBURNU DENİZ FENERİ MÜZESİ

Dilburnu Deniz Feneri Müzesi çalışmalarımız devam ediyor. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından Tarihi Fener Binası restore edilmiş, müze olarak kullanılmasıyla ilgili Altınova Belediyesi tarafından yol ve tefrişat çalışmaları devam ediyor. Müze, 2022 yılı içerisinde hizmete girecek.

(Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

HERSEK DELTASI KAZI EVLERİ

Hersek Mahallesi’nde, Altınova Belediyesi Mülkiyetinde bulunan, II. derece arkeolojik sit alanında kalan yerde bilimsel kazı çalışmaları süresince kullanılmak üzere konteynır kampüs alanı uygulaması başlanmıştır. Kampüs 2022 yılı içerisinde bitirilecek olup, Cumhurbaşkanı kararı ile 12 ay kazı çalışması sürecektir.

(Kültür ve Turizm Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

TOPLU KONUT (TOKİ)

Mülkiyeti Belediyemiz adına kayıtlı Hürriyet Mahallesi’ndeki alanın toplu konut yapılması için, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’na devri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Yapılacak olan konutlarda ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza öncelik verilecektir.

Devir işlemleri tamamlandıktan hemen sonra konut inşaatlarına başlanacaktır.

(Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı TOKİ Başkanlığı – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

HERSEK GENÇLİK KAMPI VE ETKİNLİK MERKEZİ

Hersek Gençlik Kampı ve Etkinlik Merkezi ilçemizin yeni bir değeri olacak. Belediyemizce 140 dönümlük alan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmiş olup, Koruma Amaçlı İmar Planı tamamlandıktan sonra çalışmalara başlanacaktır.

(Gençlik ve Spor Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

HERSEK DOĞA PARKI KENTSEL TASARIM PROJESİ

Hersek Doğa Parkı Kentsel Tasarım Projesi için ise çalışmalara başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ilçemizi ziyareti esnasında Hersek Bölgesi’nde proje yapılması için gerekli talimatları vermiştir. Talimatları doğrultusunda İller Bankası tarafından bölgede proje hazırlanması için Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarına başlandı. Çalışmaların 1. etabı 2023 yılı içinde tamamlanacaktır.

Hersek Doğa Parkı Kentsel Tasarım Projemizde; yürüyüş yolları, seyir terasları, bisiklet yolları, doğa içi yürüyüş parkuru, spor sahaları, paintball ve adrenalin parkı alanları ile izci ve çadır kamp alanları, kafeterya ve restoran ile Midilli binicilik alanı yer alacak.

(Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İller Bankası – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

İlçemiz Çavuşçiftliği Köyünde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi yapılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 7760 metrekare alan üzerine gündüz ve yatılı 2 bölümden oluşan Engelsiz Yaşam Merkezi yapılacaktır. Merkezin Gündüz Bölümü 2023 yılı içinde tamamlanacak.

(Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

İLÇE EMNİYET MÜDRÜLÜĞÜ HİZMET BİNASI

Belediyemize ait olan 1837 metrekarelik arsanın Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası yapımı amacı ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne devri yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

(İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü – Altınova Belediyesi yatırımıdır)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.