TUTUK “GÜVENLİ BİR KENT İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Merkez üssü Düzce olan 5,9 büyüklüğündeki deprem Yalova’da da hissedildi.  Yaşanan deprem sonrası kentsel dönüşümün önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Yalova’da yıllardır dile getirilen ancak bu konuda bir türlü adım atılamayan Kentsel Dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını hatırlatan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Yalovamızı olası büyük depremlere hazırlıyor, yaptığımız girişim ve çalışmalarla güvenli bir kent inşa etmeye çalışıyoruz. İmar Planı Revizyonu çalışmalarını başlattık. Bu çalışma ile yapılar kat adetlerine göre yenilenebilecek. 23 yıldır Yalova’da çözülemeyen sorunun çözümü için çalışma yürütüyoruz. Bağlarbaşı Mahallesi’nde yıkım çalışmalarımız da hızla sürüyor.  Şehrimizi olası büyük depremlere yine biz hazırlıyoruz” dedi.

“GEREKLİ ADIMLARI ATTIK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilen Bağlarbaşı Mahallesi’nde TOKİ iş birliği ile 100 dönümlük alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını belirten Başkan Vekili Tutuk, mahallede binaların yıkımını ivedilikle sürdürdüklerini söyledi.

Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Yalova’da büyük acılar yaşadık. Bu acıların tekrar yaşanmaması adına göreve gelmemizin ardından uzun yıllardır süren kentsel dönüşüm sorununu çözmek için gerekli adımları attık. Süreç olumlu bir şekilde ilerledi ve bu doğrultuda mahallemizde yıkım çalışmalarını ivedilikle sürdürüyoruz. Yalova Belediyesi olarak güvenli bir kent inşa etmeye çalışıyoruz. Yalova, deprem kuşağı üzerinde yer alan bir il. Bizlerin de öncelikli görevi vatandaşlarımızın can güvenliği. O nedenle bir an evvel konutları tamamlamak ve vatandaşlarımıza teslim etmek arzusundayız” şeklinde konuştu.

“İMAR PLANI REVİZYONLARINI ETAP ETAP TAMAMLIYORUZ”

Yalova genelinde eski binaların dönüşümü konusunda büyük bir adım attıklarını da söyleyen ve İmar Planı Revizyonlarını etap etap tamamladıklarını bildiren Tutuk, 23 yılın ardından bu sorunun çözüldüğünü bildirdi.

Başkan Vekili Tutuk, “Büyük Marmara Depremi’nin üzerinden geçen yılların ardından depremin değil uygunsuz yapıların ve yapılaşmaların öldürdüğünü gördük. Bizler bu bilinçle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren kentsel dönüşüm üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Şehrimizde 1999 depremi öncesi yürürlükteki plana göre ruhsat almış yapılar, günümüzdeki plan şartlarına göre eski kat adetlerine göre yapılaşamamaktaydı. Bu da depreme karşı dayanıksız yapıların dönüşmesini güçleştirmekteydi. Bu sorundan hareketle; yaklaşık 23 yıldır çözülemeyen sorunun çözümü için adım attık. Merkez mahallelerimizden başlamak üzere imar planı revizyonlarımızı etap etap tamamlıyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.