YALOVA TEMA’DAN EROZYONLA MÜCADELE VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK KAYBI FARKINDALIK BİSİKLET TURU

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği “14-20 KASIM EROZYONLA MÜCADELE VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK KAYBI FARKINDALIK HAFTASI” kapsamında bisiklet turu düzenledi.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği gönüllüleri “EROZYONLA MÜCADELE VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK KAYBI FARKINDALIK HAFTASI”nda konuya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Yalova Heykelden Çiftlikköy Sahil 2. Etap Bisiklet ve Yürüyüş yolunun sonuna kadar bisiklet sürdüler.

İl Temsilcisi Arzu Demir Bisiklet ekibine biyolojik çeşitlilik kaybının öneminden bahsederek; “Erozoyonla Mücadele Haftasının bu yılki teması biyolojik çeşitlilik kaybı. Biyolojik çeşitlilik, ekosistemlerin insanlığın refahı için gerekli olan yaşam destek sürecini sürdürebilme yeteneğinin ve sağlıklı çevrenin bir göstergesidir.

Canlıların doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi, Yabancı türlerin ekosistemlere sokulması, Doğal kaynakların bilinçsiz ve aşırı kullanılması, Çevre kirliliği gibi sebepler sonucunda besin zincirlerinin ve madde döngülerinin bozulması, Küresel ısınma ve İklim değişiklikleri biyolojik çeşitlilik kaybına neden olmaktadır.

İklim değişikliği, kirlenme ve kaynakların aşırı ve sürdürülebilir olmayan kullanımı, geçen yüzyılda biyolojik çeşitliliği çok ciddi bir biçimde tahrip etmiş ve bu durum insan yaşamını tehdit eder duruma gelmiştir.

Havamızı, Gıdamızı, Ormanlarımızı ancak Toprağımızı koruyarak koruyabiliyoruz. Toprağımızı korursak da biyolojik çeşitliliği korumuş oluyoruz. Bu anlamda hepimize çok önemli görevler düşüyor” dedi ve bu anlamlı etkinliğe katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.