MİCROSOFT, KB5022913 GÜNCELLEMESİ İLE WİNDOWS 11’DE SMB ÜZERİNDEN BÜYÜK DOSYA KOPYALAMAYA YÖNELİK PERF SORUNLARINI GİDERİYOR

Microsoft, Windows 11 2022 güncellemesi ile Sunucu İleti Bloğu (SMB) protokolü üzerinden büyük dosya kopyalama performansını etkileyen bilinen bir sorunu düzeltti.

Hata, Moment 2 özelliklerini de tanıtan KB5022913 Şubat 2023 güvenlik dışı önizleme güncellemesiyle giderildi. Microsoft’a göre güncelleme, bazı kullanıcıların yaşadığı dosyaların ağdan yerel bir sürücüye yavaş kopyalanması sorununu çözdü. Daha önce, Microsoft’tan Ned Pyle Ekim ayında Windows 11 2022’deki performans düşüşünün kullanıcıları uzak bir bilgisayardan ya da yerel bir sürücüden büyük dosyaları kopyalarken etkilediğini açıklamıştı. Microsoft gerçek performans düşüşünü açıklamamış olsa da, bazı kullanıcı raporları, etkilenen sistemlerde dosya işlemleri için gereken sürenin bazı durumlarda iki katından fazla olabileceğini belirtmiştir.

Sorun daha çok SMB aracılığıyla bir ağ paylaşımından Windows 11, sürüm 22H2’ye dosya kopyalarken ortaya çıkmıştır, ancak yerel dosya kopyalama da etkilenebilir. Şirket, Kasım ayında Windows 11 Önizleme Derlemesi 25252’yi çalıştıran Windows Insider programına kayıtlı bazı sistemlere sunulan bir düzeltmeyi test etmeye başladı. Bununla birlikte, etkilenen müşteriler SMB üzerinden dosya kopyalamayı etkileyen bilinen performans sorununu hafifletmek için geçici bir çözüm kullanabilirler. Kullanıcılar performans sorununu önlemek için robocopy ve xcopy araçları gibi önbellek yöneticisi (tamponlanmış G/Ç) kullanmayan dosya kopyalama yardımcı programlarını kullanabilirler. KB5022913 güncellemesi isteğe bağlıdır ve Ayarlar > Windows Update’teki “İndir ve yükle” düğmesine tıklanarak ya da Microsoft Update Catalog’dan elle indirilip yüklenerek kurulabilir.

Kaynak: Guru3d

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.