AMD AÇIK KAYNAK ÜRÜN YAZILIMI GELİYOR, OPENSIL 2026’YA KADAR AGESA’NIN YERİNİ ALACAK

OCP Bölgesel Zirvesi sırasında AMD, AGESA’yı openSIL ile değiştirme planlarını paylaştı. Değişim yakın zamanda gerçekleşmeyecek ve detaylara göre 2026’da başlayacak yavaş bir süreç olacak. AGESA firmware güncellemeleri oldukça önemli ancak aynı zamanda siber saldırılara karşı savunmasız, bu da açık kaynaklı bir çözüm olarak önerilen yeni OpenSIL için kilit noktalardan biri.

Phoronix tarafından detaylandırıldığı üzere AMD, Açık Kaynak Silikon Başlatma Kütüphanesi’nden (openSIL) 4. Nesil EPYC işlemciler ve referans platformu için ilk desteği başlattığı Nisan ayı ortasında bahsetmişti. Başlangıçta sunucu işlemcilerini hedeflese de AMD, OCP sunumu sırasında OpenSIL’in tüm ürün yığınını kapsayan AMD Genel Kapsüllü Yazılım Mimarisi’nin (AGESA) yerini alacağını açıkça belirtti. Söylendiği gibi, AMD openSIL’in basit, kolay ölçeklenebilir, hafif ve açık kaynaklı olmasını ve böylece genel güvenliği artırmayı planlıyor.

AMD Üyesi ve Ürün Yazılımı Baş Mimarı Raj Kapoor, AGESA’nın getirdiği zorluklar hakkında biraz daha ayrıntı paylaştı ve şunları söyledi: “AMD openSIL, 2026 yılına kadar hem sunucu hem de istemci platformlarına ölçeklenecek.” Soru-cevap sırasında, “AGESA’nın ömrü sona erecek, openSIL onun yerini alacak” diye ekledi.

Zaman dilimi göz önüne alındığında openSIL, AMD’nin Zen 6 ve hatta Zen 7 CPU’larını piyasaya sürmesinden önce hazır olmayacak, en azından istemci tarafında, AMD 4. Nesil EPYC Genoa sunucu CPU’ları için kavram kanıtı kodu yakında hazır olacak.

kaynak: phoronix

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: