DEKODER’DEN BÜYÜK PROJE

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Dünya Ekolojik Yaşamı Sürdürme Derneği düzenlediği basın toplantısında Çınarcık Bal Ormanı projesi içinde Yalova Salkım Butik Bal Ormanı projesini tanıttı. Projeksiyonlu tanıtımda dernek başkanı Köksal ketenci açıklamasını söyle sürdürdü;

 

Projenin Amacı: Bilindiği gibi Yalova aynı zamanda DÜNYA MODEL ORMAN ORGANİZASYONU,AKDENİZ BÖLGESİ MODEL ORMAN ORGANİZASYONU VE AVRUPA BİRLİĞİ MODEL ORMAN ORGANİZASYON’ un bir üyesidir .

 


 

Hukuki Taban; Bir Sivil Toplum Kuruluşu olan derneğimiz gerek kuruluş amaç ve gerekse fonksiyonel olarak bu organizasyonun içinde yer almaktadır.

 

Görev Tanımı:Yalova İlçe Orman Şefliği ,Yalova Çınarcık ilçesinde Güllük/Hasanbaba mevkiinde bir alanı (23 dönüm) ağaçlandırarak Model Orman (2012) konseptine uygun BAL ORMANI yapmıştır.Bal Ormanın da yaklaşık 10 dönümlük bir alan 2015 yılında Çınarcık İlçesine içme suyu için isale hattı döşenmesi sırasında dozerler tarafından (insan eliyle) Bal Ormanı olmadan önceki durumundan daha fazla tahrip edilmiş olarak terk edilmiştir.

 

Projenin Misyonu;Herhangi bir şekilde tahrip olmuş bir doğa parçasını ve orada kaybolmuş olan doğal yaşamı geri kazandırmak ve sürdürülebilir doğal ortamı hazırlamak.

 

Projenin Vizyonu;Yalova/Çınarcık Hasan baba bölgesinde tahrip olmuş doğal ormanı ve yerine yapılan Model Ormanı yarım kalmış YALOVA BAL ORMANI’nı paydaşlarla daha iyi bir durma getirmek.

 

Projenin Hedefi;Tahrip olmuş alanı Bal Ormanını Dünya Model orman konseptine uygun olarak,Kestane-Ihlamur ağaçları dikerek,boş araziye zengin bal florası olan bitkileri yetiştirmek ve araziyi ormana eski haline ve verimli bir hale getirmek ve diğer bölgelerde uygulanabilirliğini sağlayacak kaynak oluşturmak (Yalova Salkım Butik Bal Ormanı Projesi),bilgi paylaşımını sağlamak

 

Bunun ekonomik ,sosyal ve kültürel ayağı olarak;

 

a-Hedef olarak önümüze koyduğumuz 2017 Dünya Arıcılık Kongresi 2015/İstanbul kongresine Bölgesel ürün olarak YALOVA KESTANE BALI’nın tanıtımını yapmak ve bu suretle Yalova’yı Türkiye de ve dünyada bal bilim ve araştırma merkezi yapmak.

b-Çınarcığı Bal Kültürü olarak turizm ve gurme olarak topluma kazandırmak ve sosyal yaşamda yer kazandırmak

c-Bölge Balını markalaştırıp (Çınarcık Derman Balı) pazarda yer almasını sağlayarak yörenin ekonomik kalkınmasını sağlamak.

 

Projenin Paydaşları:

 

YALOVA VALİLİĞİ

YALOVA ÜNİVERSİTESİ

BURSA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

YALOVA İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ

YALOVA İL ÖZEL İDARE MÜDÜRLÜĞÜ

YALOVA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ ve ÇINARCIK İLÇE ORMAN ŞEFLİĞİ

ÇINARCIK BELEDİYESİ

YALOVA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

DEKODER-TEMA-YALOVA ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ VE DİĞER İLİGİLİ KURUMLAR

 

Projenin Maliyeti:80.000.00 TL dir.

 

1-Derneğimiz ticari amaçlı bir dernek değildir.Gönüllülük esasına dayalı bir sivil toplum kuruluşudur. Projenin Yapımı takibi ve gerekli ofis hizmetlerinden hiçbir ücret talep etmemektedir.

2-Paydaşların konum ve görevine uygun katılım masraflarını ve şeklini kendileri karşılayacaktır.

 

Projenin Süresi:3 Yıl

 

Projenin Sürdürülebilirliği:

 

1-Tedarikçi yönünden;Ballı bitkilerin ekimiyle tohumun toprağa düşmesi sürekli bal bitkisi elde edilmesi,bitki florasının gelişmesi ve arıların verimliliğini artırma

2-Balın verim ve kalitesinin Üniversite Kontrolünde olmasından dolayı standart ürün elde etme.

3-Pazarda markalaşma ve sosyal ve kültürel girdilerle pazarda yer alması

 

Projenin Çıktıları:Ürün (Çınarcık Derman Balı),geri kazanılmış doğal yaşam ürünle gelen bir kültür kazanımının yanında 2017 Dünya Bal kongresine doğru bilimsel çalışma süreci ve raporları,2016 da başlayan Bal Festivali ile Çınarcığa kazandırılan Turizm aktivitesi çeşidi ve Gurme.(Kahvaltı kültürü)

 

Proje Sahibi:DÜNYA EKOLOJİK YAŞAMI SÜRDÜRME DERNEĞİ (DEKODER)               GENEL MERKEZİ  YALOVA

 

       BAŞKAN                    GENEL SEKRETER           AR-GE/KOORDİNATÖR       BAŞKAN YARDIMCISI

KÖKSAL KETENCİ      SAFFET YILDIZ             FİKRET ŞİPAL             ŞENOL SEZER

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.