DÜNYA TOPRAK GÜNÜ’NDE KOMPOST TESİSİNİ GEZDİLER

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla Çiftlikköy Belediyesi’nin Kompost Üretim Tesisi’ni gezen Yalova Bahçeşehir Koleji öğrencileri, organik atıkların işlenerek verimli toprak (kompost) haline getirilmesi sürecini yerinde gördüler.

Yalova Bahçeşehir Koleji’nin 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan 90 kişilik grup, öğretmenleri eşliğinde Çiftlikköy Belediyesi’nin ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe’ projesiyle faaliyete geçirdiği kompost tesisini gezdi. Öğrenciler, tesiste yapılan işlemler ve kullanılan makineler hakkında Çiftlikköy Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Emine Yeşim Aras ve Gamze Baysal Yılmaz’a sorular sorarak süreç hakkında bilgiler aldı. Öğrencilere deniz yosunlarının toplanması ve organik atıkların yeniden işlenerek kompost haline getirilmesinde kullanılan makinelerin anlatıldığı etkinlikte, elde edilen verimli toprağın çeşitli alanlarda kullanıldığını dile getirildi. Aras, etkinlik sonrasında öğrencilerin okulun yeşil alanlarındaki bitkilerin beslenmesinde kullanması amacıyla 15 Lt kompost ürünü hediyelerini takdim etti.

BAŞKAN SİLPAGAR, DÜNYA TOPRAK GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, insan hayatı ve sürdürülebilirliği için yaşamsal öneme sahip olan toprağın hepimiz tarafından korunması ve gelecek nesiller için işlenmeye devam edilmesinin sağlanması gerektiğini ifade ederek, 5 Aralık Dünya Toprak Günü’nü kutladı. Başkan Silpagar, Altın Karınca 2022 ödüllerinde de kategorisinde birincilikle taltif edilen Çiftlikköy Belediyesi’nin ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe’ projesinin başarıyla sürdürüldüğü dile getirdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.