FRANSIZ BİLİM İNSANLARINDAN ALTINOVA’YA TARİHİ MİSYON

Altınova Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle, Hersek Deltası’nda yürütülen arkeolojik çalışmalar, bölgenin zengin tarihini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Fransa Grenoble Üniversitesi’nden Prof. Dr. Julia de Sigoyer liderliğindeki araştırma ekibi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serkan Gündüz, bölgenin depremselliği ve kültür varlıklarına olan etkilerini incelemek üzere bir araya geldi.

“İlçenin Tarihini Değiştirecek Çalışmalar”

Doç. Dr. Gündüz, Hersek Deltası kara ve sualtı kazılarının, Altınova’nın tarihini değiştirebilecek önemde olduğunu belirtti. “Hersek deltasında sürdürdüğümüz kara ve sualtı kazı çalışmalarımızla ilçenin tarihini değiştirebilecek bulgulara ulaşmayı umuyoruz. Bu çalışmalar, Altınova’nın tarihini aydınlatmaya devam edecek,” dedi.

Fransız ve Türk Ekipler Arasında İş Birliği

Prof. Dr. Julia de Sigoyer ve ekibinin, İznik ve Altınova arasındaki bölgenin depremselliği üzerine yaptığı çalışmalar, bölgesel tarihin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak. Doç. Dr. Gündüz, “Fransız meslektaşlarımızın desteğiyle, bölgenin depremselliği üzerine önemli veriler elde ettik. İlerleyen dönemlerde bölgede daha fazla çalışma yapmayı ve kazı çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz,” şeklinde konuştu.

Bu iş birliği, Altınova’nın ve genel olarak Hersek Deltası’nın tarihi ve kültürel mirasının korunması ve tanıtılması açısından büyük önem taşımaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.