TERMA CİTY SKANDALI: LÜKS TATİL VAADİYLE MİLYARLIK DOLANDIRICILIK OPERASYONU ORTAYA ÇIKARILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “2020 yılından bu yana, Termal İlçesi’nde bulunan ve kamuoyunda “Terma City” olarak bilinen otel ve tesislerden tatil amaçlı yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, devre mülk satışı üzerinden dolandırıldıklarını belirterek müracaatta bulunmuşlardır. Bu ifadeler doğrultusunda soruşturma başlatılmıştır.

2023 ve 2024 yılları içerisinde benzer şikayetlerin yoğunlaşması üzerine Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kom Şube Müdürlüğümüz ve İstihbarat Şube Müdürlüğümüzce yapılan detaylı çalışmalar sonucunda; “Orhan KARADERİLİ Çıkar Amaçlı Suç Örgütü”nün İstanbul’daki yönetim ofisinden ilimize kadar uzanan paravan şirketler ağı ortaya çıkarılmıştır. Bu şirketler bünyesinde barındırılan örgüt üyeleri, Yalova’nın Termal ilçesi başta olmak üzere Kütahya – Emet, Aydın – Kuşadası ve Muğla – Bodrum’da hisseli tapuları usulsüz bir şekilde bölerek vatandaşlarımızı dolandırmışlardır.

Yapılan tespitlere göre, örgütün yüksek miktarda haksız kazanç elde ettiği ve 8-10 milyar TL civarında usulsüz mal varlığı edindiği değerlendirilmektedir.

10 Haziran 2024 tarihinde saat 07.00 sıralarında Yalova merkezli olmak üzere İstanbul, Aydın, Muğla, Kütahya ve Adana illerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonla (30) şüpheli yakalanmış ve suç delilleri ele geçirilmiştir. Operasyon neticesinde Orhan KARADERİLİ dahil (29) şüpheli gözaltına alınmış, çok sayıda dijital materyal ile mali suç dokümanlarına ve sıcak satıştan elde edilen paraya el konulmuştur.

13 Haziran 2024 tarihinde adli mercilere sevk edilen (29) şüpheliden (11)’i tutuklanmış, (16)’sına adli kontrol uygulanmasına ve yurtdışına çıkış yasağı getirilmiştir. (2) Şahıs ise serbest bırakılmıştır.

Bu büyük çaplı dolandırıcılık operasyonuyla ilgili gelişmeler kamuoyuna duyurulacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.