WINDOWS ASR YALNIZCA SNAPDRAGON X ELİTE SOC’LERE SAHİP COPİLOT+ BİLGİSAYARLARLA ÇALIŞACAK

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Copilot+ Ai PC’ler için Microsoft SSS’de, standartlaştırılmış oyun süper çözünürlük tabanlı performans geliştirmesi olan Microsoft Auto Super Resolution’ın (ASR) başlangıçta yalnızca Qualcomm Snapdragon X Elite işlemcilerle desteklenen Copilot+ AI PC’lere sunulacağı belirtiliyor.

SSS’de “Otomatik süper çözünürlük nedir?” sorusuna verilen yanıtta “İlk lansmanda, bu özellik Qualcomm Snapdragon X Elite işlemciye sahip Copilot+ PC’lere ve Microsoft’un uyumluluk verilerine katkıda bulunduğu üçüncü taraf bir açık kaynak sitesi olan burada bulunabilecek seçilmiş bir dizi oyuna özel olacaktır” deniyor.

Anladığımız kadarıyla Microsoft ASR başlangıçta yalnızca Windows Arm cihazları, özellikle de Snapdragon X Elite SoC tarafından desteklenenler için piyasaya sürülecek. Snapdragon X Plus hariç tutulmuştur; ancak daha da önemlisi, tüm x86-64 platformları (Intel veya AMD) ilk sunumdan hariç tutulmuştur. Bu, ASR’nin x86’ya geçmeyeceği anlamına gelmiyor, sadece daha sonraki bir tarihte geçecek. Snapdragon X Elite tabanlı Copilot+ cihazları, OEM ve Microsoft arasında yüksek derecede tasarım işbirliğine sahip olma eğilimindedir ve Redmond, çoğunlukla bu platformlar AMD FSR, Intel XeSS veya NVIDIA DLSS gibi olağan süper çözünürlük teknolojisinden yoksun olduğu için bunları teknoloji göstericileri olarak kullanmak istemektedir. ASR’nin bir süper çözünürlük teknolojisi olduğunu ve temel aldığı API olan DirectSR ile karıştırılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir. DirectSR’nin x86-64 platformlarındaki Windows PC’ler için geliştirilmesi devam etmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.