12V-2×6 “H++” 12VHPWR “H+” KONEKTÖR’E  KARŞI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

12V-2×6 “H++” Konektör 675W’a Kadar 12VHPWR “H+” Konektör 600W GPU Güç  Dağıtımı Sunuyor.

En yeni 12V-2×6 “H++” güç konektörü yakın zamanda NVIDIA GeForce RTX 40 SUPER serisi GPU’larda görücüye çıktı ve mevcut 12VHPWR “H+” konektörlere kıyasla biraz daha yüksek güç dağıtımı sunuyor.

12VHPWR konnektörü ilk çıktığı günden bu yana yanlış nedenlerle tartışma konusu oldu. Konektör, NVIDIA’nın GeForce RTX 4090 GPU’larında kartların sağda ve solda yanmasıyla büyük bir kusur oluşturdu. Bu durum PCI-SIG’in 12V-2×6 konnektör tasarımı altında bazı sorunları düzeltmeye çalışan bir revizyon yayınlamasına yol açtı, ancak sonuçta çok sayıda oyuncu eski konnektör tasarımına sahip grafik kartını satın aldığı için çok az çok geç oldu. Kablo üreticileri, herhangi bir bükülme olmadan kabloyu takmayı kolaylaştırmak için dik açılı konektörler sunarak oyuncuları etkilemeye çalıştı, ancak CableMod’un 74 bin doların üzerinde maddi hasara neden olan birkaç bin konektörü geri çağırmak zorunda kalması nedeniyle bu da iyi sonuç vermedi.

Yeni 12V-2×6 konnektör, eski SUPER olmayan kartlarla sessizce kullanıma sunulmuştu ancak görünüşe göre resmi çıkışı, çoğunlukla bu yeni güç fişleriyle donatılmış en yeni NVIDIA GeForce RTX 40 SUPER serisi ile gerçekleşti. RTX 4080 SUPER, 4070 Ti SUPER ve 4070 SUPER olmak üzere üç SUPER kartın da Gen5 konektörlere sahip olduğu, ancak çok fazla olmasa da birkaç 4070 SUPER varyantının hala standart 8 pimli fişleri benimsediği belirtilmelidir.

H++ Güç Konnektörü = 12V-2×6 Tasarım (675W Güç Dağıtımı)
H+ Güç Konnektörü = 12VHPWR Tasarım (600W Güç Dağıtımı)

@wxnod, iki çeşidi bulunan yeni Gen5 yüksek güçlü arabirimlere daha yakından baktı. H++ tasarımı, maksimum 675W güç dağıtımını destekleyen yeni 12V-2×6 konektör revizyonuna dayanırken, H+ tasarımı maksimum 600W güç dağıtımına sahip eski 12VHPWR tasarımına dayanmaktadır. Her iki fiş de neredeyse aynı görünüyor, ancak hangisine sahip olduğunuzu yalnızca etiketlendikleri için üst örtüyü çıkararak anlayabilirsiniz.

Hala H+ fişine sahip birkaç NVIDIA GeForce RTX 40 SUPER GPU olduğunu unutmayın, ancak yanma sorunlarının çoğu yalnızca GeForce RTX 4090 GPU’larda meydana geldiğinden kullanıcılar çok fazla endişelenmemelidir. Kartların geri kalanı önceki özellikleri kullanırken bile iyi olmalıdır, ancak kullanıcıların optimum çalışma için fişlerin GPU’larına düzgün takılıp takılmadığını kontrol etmeleri önerilir.

Kaynak: wccftech.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.