31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

          Özel Aktif Hastanesi ve Türk Toraks Derneği Yalova İl Temsilcisi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ertan Sarıbaş 31 MAYIS Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle kamuoyunu bilgilendirdi.

 

        Özel Aktif Hastanesi ve Türk Toraks Derneği Yalova İl Temsilcisi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ertan Sarıbaş, ‘Tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplumun bilgilendirilmesi ve konuyla ilgili toplumsal farkındalığın artırması amacı ile her yıl 31 Mayıs tüm dünyada “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmaktadır.’ dedi.

 

31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2016 yılı “Düz Pakete Hazır Olun”!

 

Sigara paketi tütün ürünleri için bir çeşit taşınabilir reklam panosudur!

 

Sigara paketi sigarayı daha çekici halde sunar, pazarlar ve tüketimi teşvik eder,

 

        Sigara paketinin parlak ve akıl çeldirici görüntüsü kaldırıldığında altından yılda 6 milyon kişiyi öldüren ve çok daha fazlasının sağlığını bozan bağımlılığın nedeni olan öldürücü tütün ürünü çıkar.

 

        Tütün kullanımı, tüm dünyada çok yaygın bir bağımlılık türüdür. Tütün ve dumanında bulunan maddeler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, sebep olduğu olumsuz etkilerinden dolayı dünyanın ve ülkemizin en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir.

 

Tütün tüketimi, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tütün kullanımı ölüme neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi olmakla beraber önlenebilir bir ölüm nedenidir. Tütün kullanımına son verildiği takdirde, tütün kullanımının beraberinde getireceği riskler de ortadan kalkacaktır.

 

Tütün dünyada her yıl beş milyonun üzerinde insanın ölümüne yol açmaktadır. Bu rakam trafik kazalarından, AİDS’den, veremden ve sıtmadan ölenlerin toplamından fazladır. Tütün kullananların yarısından fazlası, tütünün yol açtığı akciğer, kalp, beyin hastalıkları başta olmak üzere tütünle ilişkili hastalıklardan kaybedilmektedir.

 

Sadece tütün kullanmak değil, dumanına maruz kalmak bile bu hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle çocuklar, çevresel tütün dumanına maruz kaldığında erişkinlere göre daha ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Zararları çok iyi bilinmesine rağmen, dünya nüfusunun önemli bir bölümü maalesef ısrarla tütün kullanmaya devam etmektedir.

 

Ülkemizde, tüm dünyanın örnek aldığı nitelikte etkin ve başarılı tütün kontrol programları uygulanmaktadır. Bu kapsamda uygulamaya konulan “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” ile, tütün kullanımı ile ilgili ihlaller daha hızlı ve daha etkin bir şekilde değerlendirilmektedir.

 

İlimizde de dumansız hava sahası denetim sistemi çerçevesinde denetimler devam etmektedir. Bildiğiniz gibi, kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı yasaklanmıştır. Sigara içenler için bu gün bir dönüm noktası olabilir. Gelin, torunlarınıza sizi görmeleri için bir şans verin. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakın ve hayata daha uzun bakın… Hayat nefesle başlar. Sağlıklı günler dileğiyle…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.