AENDOSKOPİK SİNÜS CERRAHİSİ İLE SİNÜZİT SORUNUNU BÜYÜK ORANDA ÇÖZMEK MÜMKÜN

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Kulak – Burun – Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Zeynal HAN, soğuyan havalar ile birlikte daha sık görülmeye başlayan “Sinüzit” ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

“ Sinüsler, yüz kemikleri içerisinde burun boşluğu çevresinde yerleşmiş içi hava dolu boşluklardır. Sinüslerin enfeksiyonu ‘Sinüzit’ olarak adlandırılır. Ani başlayan fakat 4 haftadan kısa sürede iyileşen sinüzitler ‘Akut’, dört haftadan fazla, 12 haftadan az süren akut rinosinüzitler ‘Subakut’, bir yıl içinde her biri 7 gün veya daha fazla sürecek şekilde dörtten fazla atakla seyreden sinüzitler ‘Yineleyen’, 12 hafta ya da daha fazla süren sinüzitler ise ‘Kronik’ olarak değerlendirilir.

Sinüzitler, burunda tıkanıklık, akıntı, ağız kokusu, kulak ağrısı, öksürük, yüksek ateş, yorgunluk ve diş ağrısı gibi semptomlarla belirti verir. Kronik sinüzitte belirtiler hafif seyreder ve genelde gece geç, sabah erken saatlerde sıklaşır.

Hastalığın tedavisinde çeşitli yaklaşımlar söz konusudur. Üst solunun yolu enfeksiyonları (ÜSYE) gibi belirti veren akut sinüzitler, hastalığın seyrine göre bu hastalıkla benzer şekilde ilaçla tedavi edilebilir. Kronik sinüzitler ise ilaç tedavisine ek olarak cerrahi müdahale de gerektirebilir. Akut ve kronik sinüzitlerde uygun antibiyotik tedavisine ek olarak şişlik giderici ilaçların kullanılması mümkündür. Son yıllarda tıpta yaşanan gelişmelerle birlikte güvenilir ve tatmin edici sonuçlar doğuran, sinüzit oluşma mekanizmasını gözönüne alan Fonksiyonel ve Endoskopik Sinüs Cerrahisi uygulaması hastalığın tedavisinde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Ameliyat, endoskop yardımıyla burun içinden sinüslere ulaşılması ve burada çevre dokulara zarar vermeden sinüslerin temizlenmesi esasıyla uygulanır. Endoskopik cerrahi, sinüsleri en ince ayrıntısına kadar gösteren endoskoplar ve özel mikrocerrahi aletleriyle yapılması dolayısıyla oldukça başarılı sonuçlar verir. Lokal veya genel anestezi ile uygulanabilen endoskopik cerrahi 1 – 2 saat gibi bir sürede tamamlanabilmektedir. Hasta ameliyattan kısa süre sonra günlük faaliyetlerine başlayabilir. Deneyimli bir hekim tarafından uygulanacak cerrahi müdahale ile sinüzitten kolayca kurtulmak mümkündür.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.