AĞRI, HALSİZLİK İLE ORTAYA ÇIKIYOR! ‘KRONİK YORGUN’ OLABİLİRSİNİZ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Kronik yorgunluk; konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı, uyku bozuklukları ve psikiyatrik şikayetlerle kendini gösteriyor ve eğer tedavi edilmezse hayatı zindan edebiliyor.

Son yıllarda görülme sıklığı artan hastalıklar arasında yer alan kronik yorgunluğun henüz kesin nedeni ise bilinmiyor. Eğer en az 6 aydır devam eden kas ve eklem ağrıları, sürekli yorgunluk ve enerji eksikliği hissediyorsanız bir uzmana danışmakta büyük fayda var. “Kronik yorgunluk nasıl geçer?” diye merak ediyorsanız cevabı Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Öztepe Yavaşcı verdi.

Medicana Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Öztepe Yavaşcı, yorgunluğun devam eden bir hareketlilik sonucu oluşmaması, esas olarak dinlenmekle hafiflememesi ve mevcut iş, eğitim, sosyal ve özel aktivitelerde belirgin azalmaya yol açmasının kronik yorgunluk sendromunu akla getirdiğini söyledi.

En az 6 aydır bu belirtiler varsa dikkat! 

Yavaşçı, “Major kriterler; en az 6 aydan bu yana günlük aktivitede yüzde 50 azalmaya yol açan, istirahatla geçmeyen, tekrarlayıcı yorgunluk ve bu tabloyu açıklayacak diğer fiziksel ve psikiyatrik durumların dışlanmasıdır.

Minör kriterler ise hafif ateş, boğaz ağrısı, servikal ve aksiller lenf nodlarında hassasiyet, açıklanamayan kas güçsüzlüğü, miyalji, egzersiz sonrası bitkinlik, baş ağrısı, gezici iltihabi olmayan eklem ağrısı unutkanlık, depresyon, aşırı huzursuzluk, dinlendirmeyen uyku, yakınmaların aniden ve yeni başlamasıdır.

Kronik yorgunluk sendromunun oluşturduğu yorgunluğun ve yeti yitiminin devam etmesine sebep olan etkenler ise bedenin formda olmaması, daha da kötüleşmekten korkmak, kişinin kendine karşı katı olması, belirtilere odaklanma, engellenmiş ve kötü hissetme, endişe duyma olarak sıralanabilir” dedi.

Kronik yorgunluk yaşayanlar neler yapmalı? 

Kronik yorgunluğu olan kişilerin en önemlisi istirahat etmesi gerektiğini belirten

Yavaşçı, önerilerini de şöyle sıraladı:

“Hayat hızınızı yavaşlatın. Fiziki veya duygusal stres meydana getirecek ortamlardan, işlerden kaçının.

Çalışma ortamımızı yeniden düzenleyin yani aşırı iş yükünden kaçının.

Dinlenme zamanlarınızı artırın. Finansal, bürokratik ve idari işlerde az sorumluluk alın.

İş hayatınızda ve özel hayatınızda yeni stratejiler belirleyin.

Kas gevşetici egzersizler yapın. Hayatınızı renklendirecek uğraşlar bulun.

 Her sabah 10-15 dakika aç karnına egzersiz yapın.

Bunları yapmanıza rağmen kronik yorgunluğunuz geçmiyorsa mutlaka bir uzmana danışın.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.