AKKÖY VE SUGÖRENLİ ÇİFTÇİLER KAYTAZDEREDEKİ ÖRNEK ZEYTİN BAHÇESİNİ GEZDİLER

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Köylülerin sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak amacıyla zeytin ağaçlarında verim düşüklüğü yaşadıklarını dile getiren Akköy ve Sugören’li zeytin yetiştiricileriyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Suat Parıldar, Kaytazdere’deki örnek zeytin bahçesini gezdiler.

 

Altınova ilçesine bağlı Kaytazdere’deki önder çiftçi Ruhi Çınar zeytin yetiştiricilerine son 5 yıldır yaptığı uygulamaları anlattı. 5 yıl öncesine kadar ortalama 3-4 ton civarında zeytin alırken İl Müdürlüğünün tavsiyelerine uygun olarak yaptığı uygulamalarla elde ettiği üretim miktarını 12 tona kadar çıkardığını ifade eden önder çiftçi Ruhi Çınar toprak ve yaprak numunesi, budama, gübreleme ile ilaçlama uygulamalarının zamanında yapılmasına dikkat çekti.

 

Çiftçilere bahçe gezisinde eşlik eden Parıldar da zeytinde yüksek verim elde etmenin hiç de zor olmadığını ifade ederek, uygulamayı yerinde görmek, çiftçinin bizzat kendisinden uygulamayı dinlemek üzere kendilerini örnek bahçeye getirdiklerini, hasat zamanında arzu ederlerse tekrar gezdirebileceklerini, Sugören ve Akköy köylerinde üretimin tekrar artırılabilmesi için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

 

 

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Sugören ve Akköy’lü çiftçiler de hasat zamanında tekrar gelmek istediklerini söyleyerek Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne  teşekkür ettiler.

 

Büşra Gündüz

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.