AKSA AKRİLİK’İ SABANCI VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTELERİ ZİYARET ETTİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

AKSA Akrilik‘in tüm paydaşlarına şeffaflık ilkesi kapsamında düzenlediği “Açık Kapı Ziyaretleri” kapsamında Sabancı Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi öğrencileri AKSA’yı ziyaret etti. AKSA’nın önümüzdeki günlerdeki yeni konukları ise ODTÜ ve Yalova Üniversitesi öğrencileri olacak.

 

 

Aksa Akrilik, uzun yıllardır tüm paydaşlarına şeffaflık ilkesi kapsamında kapılarını açıyor ve öğrencilerin Aksa’yı ziyaret ederek yerinde bilgi almasını sağlıyor. “Açık Kapı Ziyaretleri” adı altında gerçekleşen buluşmaların son konukları Sabancı Üniversitesi Polimer Mühendisliği dersi öğrencileri ve Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencileri oldu.

 

Uludağ-üniveristesi-aksa

 

Sabancı Üniversitesi öğrencileri Polimer Mühendisliği derslerini AKSA’da gerçekleştirirken, Uludağ Üniversitesi öğrencileri de Prof. Dr. Esra Karaca’nın eşliğinde yaptıkları ziyaret sırasında mühendislere merak ettikleri soruları sorarak, üretim sürecini yerinde izleme şansına sahip oldular.

 

sabancı-üniversitesi-aksa

 

AKSA’yı ziyarete gelen öğrenciler önce Kalite İzleme Yöneticisi Alper Ondur tarafından yapılan tanıtım sunumunu dinledi, ardından uzman mühendisler eşliğinde Aksa’nın göz, laboratuar ve tekstil direktörlüğü sahalarını gezerek yetkili kişilerden detaylı bilgiler aldı.

 

Açık Kapı Ziyaretleri Hakkında:

 

Sivil Toplum Kuruluşları, yerel halk, okullar, çalışan aileleri, müşterileri, kıyaslama ekipleri, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerin şeffaflık ilkesi kapsamında Aksa üretim sahasını gezerek yerinde bilgi almasını sağlayan “Açık Kapı Ziyaretleri” yıl boyunca belli aralıklarla devam ediyor. Faaliyet sonrası her ziyaretçi grubuna  bir anket uygulanıyor ve  sonuçları AKSA’nın  iyileştirme stratejileri için kullanılıyor.

 

 

Aksa Akrilik Hakkında:

 

Akkök Şirketler Grubu’na bağlı olan AKSA Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971’de Yalova’daki fabrikasında üretime başladı. AKSA, toplam 430 bin metrekarelik bir alanda kurulu dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisidir.

 

Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacı ile teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan AKSA, yıllar içerisinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 308.000 ton akrilik elyaf üretim kapasitesine ulaşmıştır. Bu üretim miktarı, Türkiye’deki akrilik elyaf üretiminin yaklaşık %72’sini, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık %16’sını oluşturmaktadır. Bu oran Türkiye’yi Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci akrilik elyaf üretici ülkesi konumuna taşımıştır.

 

 

Kendi teknolojisini yaratan ve bunu prensip haline getiren AKSA, 2006 yılında yatırım kararı alınan karbon elyafı da %100 Türk mühendislerinin eseri olarak üretmiştir. 2011 yılında alınan stratejik bir kararla karbon elyaf ve akrilik elyaf iş birimini birbirinden ayırarak Aksa Karbon Elyaf Sanayi A.Ş’yi kurmuştur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.