ALTINOVA’DA GÖÇMEN KUŞLAR İÇİN FARKINDALIK GÜNÜ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Belediyesi, biyoçeşitlilik ve doğal yaşamın korunmasına dikkat çekmek amacıyla 11 Mayıs’ta Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nü coşkuyla kutladı.

Hersek Lagünü’nde Kuş Gözlem Şöleni

Altınova Hersek Lagünü, Yalova ve çevre illerden gelen kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları ağırladı. Gözlemciler, gün boyunca lagün ve çevresindeki su kuşları ve diğer kuş türlerini gözlemleyerek, doğal güzellikleri fotoğraflama fırsatı buldu.

71 Farklı Kuş Türü Gözlemlendi

Etkinlikte, lagünün zengin kuş çeşitliliği sergilendi. Kara gagalı sumru, uzun bacak, sakarmeke, sutavuğu, yeşilbaş, küçük sumru, sumru, poyrazkuşu, bahri gibi 71 farklı kuş türü gözlemciler tarafından kaydedildi.

Küresel Farkındalık ve Koruma Çabaları

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün önemini vurgulayarak, göçmen kuşların karşılaştığı tehditler ve onların korunması için uluslararası işbirliğinin gerekliliğine dikkat çekti.

2006’dan Beri Devam Eden Gelenek

Her yıl milyonlarca kuşun uzun göç yolculuklarına çıktığını belirten Bülbül, bu etkinliğin 2006 yılından bu yana düzenlendiğini ve doğanın döngüselliğine dikkat çektiğini ifade etti.

Türkiye’nin Göçmen Kuşlar İçin Önemi

Bülbül, Türkiye’nin göçmen kuşlar için stratejik bir geçiş noktası olduğunu ve bu hareketin doğanın döngüselliğini fark etmeye çağırdığını söyledi.

Su ve Sulak Alanların Önemi

Hersek Lagünü’nün göçmen kuşlar için sunduğu yaşam alanının önemine değinen Bülbül, su ve sulak alanların korunmasının kuşların hayatta kalması için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.