ALTINOVA’NIN SEVİLEN BELEDİYE BAŞKANI DR. METİN ORAL KARARLI: “HER ALANDA ÖRNEK BİR İLÇE OLACAĞIZ”

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova ilçesini her alanda zirveye taşımakta kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Oral, “Tersanelerimiz, tarım ürünlerini geliştirme alanlarımız, kuş türlerini zenginleştirme çalışmalarımız ve kültür faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Hedefimiz ilçemizin Türkiye’de ve dünyada en iyiler arasında yerini almasıdır” dedi.

Başkan Oral, “2023’teki hedefimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dönem daha  liderimiz olarak kalmasını sağlamaktır. Belediye olarak hedefimiz, Altınova’yı sanayide, eğitimde ve her türlü sosyal faaliyetin yapıldığı bir üs konumuna getirmektir. Halkımız teveccüh gösterirse, göreve devam ederiz” diye konuştu.

Aslında o 30 yıllık bir hekim… Aynı zamanda başkan… Yalova’nın en büyük ilçelerinden Altınova’da, 2004 yılından beri Belediye Başkanı olarak görev yapıyor.

Sevilen Başkan Doktor Metin Oral’dan bahsediyoruz.

“Marifet, iltifata tabidir” diye bir özdeyişimiz var. Altınova halkı onu çok seviyor ki, yıllardan beri başkan seçiyor; baş tacı ediyor. Başkan Oral da eldeki imkânlar dâhilinde Altınova’ya gece gündüz demeden hizmet götürüyor.

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Sayın Başkan Metin Oral ile bir röportaj yapmak istedik. Bizleri kırmadığı için ve sorularımıza içtenlikle cevap verdiği için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

-Sayın Başkan mesleğiniz olan doktorluğu on yıl sonra bırakarak siyasete atıldınız. Nedenini paylaşır mısınız?

“Bazı dostlarımızı kıramadık; öyle söyleyeyim.”

-18 yıldır Altınova’da Belediye Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Sizden önce ilçe nasıldı, şimdi nasıl, ilçe nasıl bir değişim gösterdi?

“Biz bir plan yaptık, stratejik plan. İlçenin artıları, eksileri, avantajları, dezavantajları nelerdir; ona göre de 2023’e kadar bir kalkınma planı yaptık. Planlama doğrultusunda yürüyoruz. İlçemizi dünyada sayılı bilinen yerler seviyesine getirmek istediğimizi söyledik. Allaha şükür; yavaş yavaş da o hedefe doğru ilerliyoruz. Her alanda örnek gösterilen bir ilçe olmak istiyoruz. Onun için de bütün gücümüzle çalışıyoruz.”

-Dört dönemdir Belediye Başkanısınız, 2023’teki Genel seçimlerde de bu göreve talip misiniz?

“Öyle bir şeyimiz yok şu anda. Önümüzdeki Genel Seçimler çok önemli bizim için. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı Seçimi… Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın en azından bir dönem daha başımızda ve liderimiz olarak o makamda olmasını istiyoruz. Öncelikle tek hedefimiz ve tek çalışmamız bu. Halk bize teveccüh gösterirse, göreve devam ederiz.”

-Belediye olarak ne gibi sosyal faaliyetleri yürütüyorsunuz?

“Bizim belediyemizin sosyal faaliyetleri doğal olarak yoğun. Bayanlara, gençlere yönelik çalışmamız var. Festivallerimiz var. Onun haricinde kurslarımız ve gezilerimiz var. Bunların hepsi ücretsiz! Ve aynı zamanda sahilimizde sürekli yaz sezonu boyunca sosyal aktiviteler yaptık. İstiyoruz ki sürekli sosyal aktivitelerin içinde olsun gençliğimiz, kadınlarımız. Bununla ilgili her fırsatı değerlendiriyorum. Satranç Festivali’nin 12’ncisini, Kültür Festivali’nin 18’incisini gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmalar süreklilik arz ediyor. Sporda ciddi çalışmalarımız var. İlçemizde sinema ve tiyatro olmadığı için, zaman zaman insanımızı sinema, tiyatro ve konserlerle buluşturmaya çalışıyoruz. Ulusal ve uluslararası resim sergimiz yeni açıldı.”

-Altınova aynı zamanda, yeni kazılarla tarihi eser bakımından zengin bir konuma geldi. Örneğin tarihi 2000 yıl öncesine dayanan Deniz Feneri gibi… Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

“Yalova’da şu anda tarihi ve bilimsel kazıları devam eden tek ilçeyiz. Çobankale kazılarımız var; orası gerçekten çok ilerledi. Hersek Deltası şeklinde kazılarımız var. Onlar bu sene başladı ve su altında çalışmalar devam ediyor. Bunlar Cumhurbaşkanlığı himayesi altına alındı. Şu an 1820’de yapılan ilçemizdeki Osmanlı Deniz Feneri ayakta. Burası yer üstü, yer altı ve deniz altında  antik eserlerle dolu! İnşallah güzel bir çalışmayla çevremizin güzelliğini ortaya çıkarmış olacağız. Deniz fenerini de yakın zamanda müze olarak halka sunacağız.”

-Lise yıllarınızda lisanslı sporcu ve aynı zamanda Galatasaraylı olduğunuzu da öğrendik. Bu sezon Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Beşiktaş şampiyonluk yarışında iddialı görülüyor. Siz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Bu konuda politik olmak gerekir. Kim iyi oynuyorsa o kazansın!”

-İlçedeki eğitim kurumlarının fiziki koşulları ve yeterlilik durumları nedir?

“Fiziki koşullarımızı iyileştiriyoruz; bu konuda ciddi bir çalışmamız var. İmam Hatip Lisesinin temelini attık. İnşallah bir sonraki eğitim sezonuna açacağız. Anadolu Lisesinin binası prefabrikti; onun yeni binası için ihale başlıyor. Okullarımızın tamamlanmasıyla yoğunluğumuz azalacak. Daha iyi olacağız. Eğitim konusunda ilçemiz mükemmele doğru gidiyor.”

-Belediye Başkanlığının dışında başka hedefleriniz var mıdır?

“Şu an için bir şey yok.”

-4,5 yıl Altınova Anadolu Lisesi müdürlüğü yapmış ve şu anda bizim okul müdürümüz olan Ercan Gökkaya sizin eğitime katkılarınızdan, bu konudaki özverili çalışmalarınızdan bize övgüyle bahsetti. Bu yıl ilçedeki okullarla ilgili projeniz var mı? Bu projeleri bizimle paylaşabilir misiniz?

7’den 77’ye Programımız” adı altında 40 tane proje var. Çoğunluğu da okullarla , öğrencilerle, gençlerle ilgili. O projeleri devam ettiriyoruz. Birçok alt başlıkta desteklerimize devam edeceğiz.”

– Biz öğrencilere ne tavsiye edersiniz; akademik yönden mi ilerlemeliyiz yoksa sizin gösterdiğiniz şekilde mi?

“Tavsiye verme şeklinde olursa, ‘Sevdiğiniz şeyi yapın’ diyeceğim size. Vatana, millete, bayrağa sevginizi hiçbir zaman kaybetmeyin. Kendi hedefleriniz doğrultusunda yürüyün isterim.”

-Bildiğiniz gibi 2023 yılı aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümü. Altınova Belediye Başkanı olarak bu sene ne gibi faaliyetler yapmayı düşünüyorsunuz?

“Bizim zaten 29 Ekim faaliyetlerimiz var. Ama seneye bunları biraz daha büyüterek devam ettireceğiz. Onunla ilgili planlamayı arkadaşlarımız yapıyor. Şu anda planlama çalışmaları devam ediyor.”

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“İlçemize özellikle dışarıdan gelecek arkadaşlarımıza tavsiye edeceğimiz şeyler var. Tıbbı aromatik bitkileri bahçemiz var. Bu alanlarda 240 çeşit tıbbi bitki var. Bunlarla ilgili tıbbi ve doğal bitkilerin yağı, suyu, çayı, marmelâtı mevcut. Bunları görmek ,ulaşmak isterseniz, tıbbi bahçemizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca kuş gözlem kulemiz, doğa eğitim merkezimiz mevcut. Hersek Gölündeki kuş türlerini farklı zamanlarda görebilirsiniz. Şu an da görebileceğiniz en çok göze batan flamingolarımız var. Onları izlemek isterseniz, şu an ciddi bir popülasyona ulaştılar.

Bunun haricinde bölge, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserini yazmaya başladığı ilk yer. Deniz Feneri Müzesi’ni 2023’ün başlarında, Kuş Müzesi’ni ve Kent Müzesi’ni 2023’ün ortalarında görebilirsiniz; onlarla ilgili bilgilendirme yapabiliriz. Vatandaşlarımızı ilçemize bekliyoruz. İlçemiz bunun yanında sanayi ilçesi dolayısıyla tersanelerimiz çok önemli. Ciddi bir yatırım var. Askeri projeler, yurt dışına ihracat projeleri, çok özellikli gemilerin yapıldığı tersaneler mevcut.

İlçe nüfusundan fazla çalışanımız var. Gece nüfusumuz 30 bin civarında. Gündüz nüfusumuz ise 60 bin… Yani 30 bin gibi ciddi bir istihdam sağlayan bir ilçeyiz. Tarım ve süs bitki yetiştiriciliğinde önde olan yerlerden birisiyiz. Dolayısıyla sanayisiyle, doğasıyla, kültürüyle hepsi bir arada olan bir yeriz. Biz de Belediye olarak bunu korumak ve geliştirmek istiyoruz. Ben de geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.”

Bizlere kıymetli vaktinizi ayırdığınız için Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gazetecilik Bölümü olarak sizlere çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.

Röportaj: Sabri Can Kılıç

Fotoğraf: Doruk Mot, Ayvaz Osmanoğlu

Kamera: Sıla Ergin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.