APPLE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PLANLARINDAN VAZGEÇTİ, ODAĞINI ÜRETKEN YAPAY ZEKAYA ÇEVİRDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Bloomberg’den Mark Gurman’ın anonim kaynaklardan edindiği bilgilere dayandırdığı haberine göre Apple, elektrikli otomobil geliştirme projesini durdurdu.

COO Jeff Williams ve proje lideri Kevin Lynch tarafından şirket içinde açıklanan karara göre, özellikle Özel Projeler Grubu (SPG) olarak bilinen ve yaklaşık 2.000 çalışanı içeren gruptan birçok ekip üyesi Apple’ın yapay zeka (AI) bölümüne geçecek.

Bu hamle, şirketin yaklaşan iOS 18’de yeni yapay zeka özellikleri sunma beklentisiyle birlikte, üretken yapay zekaya artan odağıyla uyumlu. Yeniden yönlendirme ekip için beklenmedik bir şekilde gerçekleşti ve bazı işten çıkarmalar beklenirken, kesin sayı belli değil. Apple’ın bu kararı, 2014 yılında tamamen otonom bir elektrikli araçla otomotiv pazarına girme hedefiyle başlattığı iddialı otomotiv girişimi Project Titan’ın sonunu işaret ediyor. Özellikle otonom sürüş yeteneklerine ulaşma konusunda yaşanan zorluklar projeyi zora soktu. Projenin durdurulması, sektörde elektrikli araç satışlarının yavaşladığı ve büyük otomobil üreticilerinin stratejilerini yeniden değerlendirmeye başladığı bir dönemde gerçekleşti. Projenin sonlandırılmasına rağmen Apple’ın hisselerinde hafif bir artış yaşandı ve Tesla CEO’su Elon Musk kararı kamuoyu önünde onayladı. Otomobil ekibindeki donanım mühendislerinin ve araç tasarımcılarının Apple bünyesindeki gelecekteki rolleri belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Bloomberg

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.