ATATÜRK’ÜN YALOVA’YA GELİŞİNİN 94. YILDÖNÜMÜ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

1929 yılının yaz aylarında Yalova, göçmenlerin yerleşimi ve sıtma hastalığı nedeniyle zor günler geçirmektedir. Mustafa Kemal’in Yalova’ya ilk defa gelişi doğrudan bu nedenledir.


Ankara ve İstanbul’dan sonra Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en fazla kaldığı yer Yalova’dır. 19 Ağustos 1929 tarihinden 1 Şubat 1938 tarihine kadar geçen sürede 17 defa günü birlik gelip gitmiş, 27 kez de kalıcı olarak gelişinde ise toplam 313 gün ve 270 gece Yalova’da kalmıştır.

Yalova’nın kurucusu, koruyucusu, kısacası her şeyi Atatürk’tür.

İlk çağlardan beri kaplıcaları ile tanınan Yalova, kalkınma ve gelişimini Atatürk’e borçludur.

Atatürk, her yıl düzenli olarak Yalova’ya gelmiş ve önemli çalışmalarını Yalova’da yapmıştır.

Atatürk’ün yaşantısında ve geleceğe dönük tasavvurlarında, Yalova’nın varlığı tartışmasızdır.

Atatürk, çalışma yer ve şartlarını anlatırken, kent olarak İstanbul dışında sadece Yalova’dan söz etmektedir. Şüphesiz bu tespit, Yalova açısından çok önemlidir.
Atatürk, Yalova dışında hiçbir yere bu kadar sık gitmemiş, hiçbir yerde iki çiftliği ve üç evi birden olmamıştır.

Atatürk’ün Yalova’da geçirdiği günleri ve Yalova’da yerel ve ulusal bazda yaptığı çalışmaları gelecek kuşaklara ulaştırmak şüphesiz ki hepimiz için önemli bir görevdir.
Bu nedenle Atatürkçü Düşünce Derneği Yalova Şubesi ve Yürüyen Köşk Derneği birlikte Atatürk’ün Yalova geldiği her günü görselleri ile ve yaptıklarıyla bir slayt gösterisi olarak hazırlamışlardır.

Hazırladığımız program, 19 Ağustos 2023 Cumartesi tarihinde saat 19:00 – 21:00 saatleri arasında Yürüyen Köşk’te halkımıza sunulacaktır.
Bu projemizin hazırlanmasında bizlerden desteklerini esirgemeyen Yalova Belediyesi ile Yalova İl Özel İdaresine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.