NEDEN BAD GODESBERG PARKI?

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Balıkçılar barınağını içinde bulunduran Bad Godesberg park, isminden dolayı birçok kişinin aklında sor işareti bırakmıştır. Neden Bad Godesberg Parkı? Almanya’nın Bonn Kentine bağlı Bad Godesberg şehri Yalova’nın ilk kardeş şehri olarak bilinmektedir. 1969 yılında Yalova, kardeş şehir olarak ilan edilmiş ve dönemin Belediye Başkanları Annette Schwolen ve Rahmi Üstel tarafından sözleşmesi imzalanmıştır. Bad Godesberg 1969 yılında Bonn kentine dahil edilmiştir. Yüz ölçümü 31,97 km2 olup, kent nüfusu 80.000’dir.

 

Bad Godesberg dahil Yalova’nın 18 kardeş şehri vardır. Bunlar sırasıyla; Tonami (Japonya), Mahaçkale (Dagıstan), Panjin (Çin), Geçitkale (KKTC), Suwon (G.Kore), Burgaz (Bulgaristan), Mecidiye (Romanya), Komotini (Yunanistan), Belogorsk (Ukrayna/Kırım), Smolyan (Bulgaristan), Ohrid (Makedenyo), İpek (Kosova), Novi Pazar (Sırbistan), Travnik (Bosna Hersek), Trogir (Hırvatistan), Batum (Gürcistan), Budva (Karadağ).

 

Büşra Gündüz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.