BAŞKAN ORAL, SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Sarıkamış Harekâtı’nın 109. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı. Başkan Oral mesajında, Sarıkamış şehitlerini rahmet ve minnetle andığını söyledi.

Enver Paşa komutasındaki birlikler, 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihlerinde Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda, Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşullarıyla karşılaştı. Genelkurmay Başkanlığı’nın kayıtlarına göre, 60 bin asker; şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz giysiler nedeniyle şehit düştü.

“Çok büyük kayıplar verildi…”

Sarıkamış’ın Dağları’nın Türk Devleti’nin, Türk Tarihi’nin, Türk Vatan’ının tarihi dönümlerinde olduğunu söyleyen Başkan Oral, “Sarıkamış harekâtında, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna düşmanın yanı sıra zorlu iklim ve arazi koşullarıyla da mücadele eden Mehmetçik, bu amansız mücadelenin sonunda çok büyük kayıplar verdi. Her türlü şartta ve koşulda, hiçbir mazeretin ardına sığınmayan Mehmetçik, vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmişti.

“rahmet ve minnetle anıyorum”

Allahuekber dağlarında soğukta, zor şartlarda bu vatan için canlarını seve seve feda eden Mehmetçiklerimizin, Sarıkamış harekâtı bir fedakârlık ve kahramanlık örneğidir. Bu vesilesiyle, Sarıkamış Şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.