BECAN, GÖZ GÖRE GÖRE YAKLAŞAN TEHLİKEYİ GÜNDEME GETİRDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, TOKİ Konutlarının yapılacağı alanda yaşanan toprak kayması durdurulmadan bölgede konut yapımına başlanmasının doğru olmayacağını söyledi. “Şu an için yapılaşmaya uygun olmadığı görülen bu alanda temel atmak, yapı yapmak yurttaşlarımız için can ve mal kaybıyla sonuçlanacak hayati risk oluşturmaktadır” dedi.

“BAĞLARBAŞI MAHALLESİNDE ACİLEN ÖNLEM ALINMALIDIR

Yalova’nın Bağlarbaşı Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında binaların yıkımları devam ediyor. Ancak mahallenin zemininde son günlerde iyiden iyiye belirginleşen toprak kayması hem halen bu bölgede yaşamaya çalışan vatandaşlar hem de seçimden önce temellerinin atılması planlanan toplu konutları tehdit ediyor. Mahalleden geçen yollarda ciddi yarıklar oluştuğu da gözleniyor.

Afet Zararlarını Azaltmaya Yönelik Şehir Planlama şart!

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, bölgede yaşanan toprak kayması ile ilgili acilen önlem alınması gerektiğini söyledi. Bölgede bu durum önlenmeden toplu konutların yapım çalışmasının başlamasının sağlıklı olmayacağını ifade eden Becan, her türlü doğal afeti göz önünde bulunduran ve olası zararları minimuma düşüren bir şehir planlama anlayışının mutlaka geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

“İnsan Hayatını Tüketen değil, Koruyan Kentsel Dönüşüm”

Kentsel dönüşümü desteklediklerini ancak insan hayatını hiçe sayan rant uygulamalarına karşı çıktıklarını vurgulayan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Bağlarbaşı Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüme gidilmesini biz de her zaman destekledik. Burada yaşayan insanlarımızın depreme dayanıklı, daha modern konutlarda yaşamalarını bizde istiyoruz. Ancak Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde ve güney cephesinde yaşanan toprak kaymasının bir benzeri Bağlarbaşı Mahallemizde yaşanıyor. Buradaki toprak kaymasının durdurulması için acilen gerekli önlemler alınmalı. Aksi halde bölgedeki vatandaşlar tehdit altında yaşamaya mahkum edilmiş olacaklar. TOKİ konutlarının da bu durumun önüne geçilmesinden önce başlaması da doğru bir yaklaşım olmayacaktır diye düşünüyorum. Önceliğimiz insan hayatını tüketen değil, koruyan bir kentsel dönüşüm olmalıdır” diye konuştu.

“Güvenli Yalova, Güvenli Yaşam”

Doğa kökenli tehlikelerin yerleşim alanları üzerinde oluşturduğu risklerin çoğu zaman kitlesel can ve mal kayıplarıyla sonuçlandığına dikkati çeken CHP’li Becan, “Yalova’nın her türlü afete dayanıklı ve sürdürülebilir bir şekilde planlanması ve bu planların hayata geçirilmesi önem kazanmaktadır. Sadece şehir ölçeğinde değil, bina ölçeğinde de afetlere karşı hazırlıklı olunması gerekmektedir. Kentimizin doğal kaynaklarını tüketmeden büyüyüp gelişmesi, halkımızın daha yaşanabilir ve güvenli yerleşmelerde yaşamlarını sürdürmeleri için ‘Güvenli Yalova Güvenli Yaşam’ ilkesi ile hareket edilmesi gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Ancak bu şekilde doğal afetlere hazırlıklı olabilir, oluşabilecek can ve mal kaybı zararlarını azaltmayı veya ortadan kaldırmayı başarabiliriz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.