BEL FITIĞINDA MODERN KAPALI YÖNTEM “EPİDUROSKOPİ”

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde modern teknikler ile uygulanan tedaviler sayesinde hastalar kısa sürede iyileşip günlük yaşamlarına dönebiliyor. Epiduroskopi yöntemiyle Özel Atakent Hastanesi’nde bel fıtığı ameliyatı olan H.K., aynı gün taburcu edildi.

 

57 yaşındaki H.K., yıllardır devam eden ve düzelmeyen şiddetli bel ve bacak ağrılarından şikayetçiydi. Denediği ilaç tedavisi ve fizik tedavi ağrılarını dindirmedi. Şikayetleri geçmeyince 2012 yılında ameliyat da olan H.K. yapılan cerrahiden de fayda görmedi. Bu şikayetlerle Özel Atakent Hastanesinde beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Fahri ERYILMAZ’a başvuran H.K.’ ye yapılan muayene ve tetkiklerin ardından “Epiduroskopi yöntemiyle cerrahi” önerildi. Ameliyatı başarı ile gerçekleştirilen hasta aynı gün taburcu edildi.

 

BEL-FITIĞINDA-MODERN-KAPALI-YÖNTEM-“EPİDUROSKOPİ”-HK.jpg

 

Sağlık sorunu çözüme kavuştuğu için mutluluğunu dile getiren H.K.; “Doktorum ve sağlık çalışanları bana karşı çok ilgiliydiler. Ameliyatım sırasında beni hep telkin ettiler, elimi tuttular, beni güldürdüler. Ameliyatımın ardından da bana çok ilgi gösterildi. Herkese çok ederim” diye konuştu.

 

Toplumda görülme sıklığı en fazla olan hastalıklardan bel fıtığı, hem kadınlar da hem de erkeklerde ortaya çıkabilen bir hastalık. Bel fıtığı tedavisinde son zamanlarda yeni yöntemler geliştirilmekte. Bu alanda geliştirilen en yeni uygulamalardan biri de “Epiduroskopi”. Bu cerrahi, ucu her yöne kıvrılabilen fiberoptik endoskop yardımıyla uygulanmaktadır.

 

Omurganın arkasında yukarıdan aşağıya uzanan omurilik ve sinirlerin yer aldığı bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal içinde yer alan omurilik ve sinirlerin etrafı bir zarla çevrilidir. Bu zarın dış kısmına “epidural alan” denir. Epiduroskopi ile bu alana bakılır. Bu yöntemle epidural mesafedeki sinir kökleri ile bu kökleri çevreleyen dokular, sinir kökleri etrafındaki yapışıklıklar ve fıtık haline gelen disk parçası görülebilmektedir. Sinir kökleri etrafında gelişen yapışıklıklar mekanik olarak temizlenip sinir sıkışmaları düzeltilir ve gerektiğinde ilaç verilerek bozulmuş olan dokunun yapısı düzeltilir. Fıtıklara gerektiğinde lazer de uygulanarak onların küçülmesi sağlanabilmektedir. Epiduroskopi işlemi, günlük aktiviteleri kısıtlanan, şiddetli ağrılardan şikayetçi olan hastalara uygulanabilir. Bu yöntem daha çok ameliyat gerektirmeyen, uygulanan çeşitli ilaç ve fizik tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen hastalar için uygulanmaktadır. Ayrıca birden fazla fıtığı olan hastalarda ve daha önce belinden ameliyat olmuş ancak şikayetleri düzelmemiş hastalarda da oldukça yararlı bir yöntemdir. İşlem sırasında hastaya genel anestezi uygulanmaz. Lokal anestezi uygulandığından hasta işlem sırasında uyanıktır, ağrı duymaz ve aynı gün içince taburcu edilir. İşlem kuyruk sokumu kıvrımında yer alan açıklıktan 3 mm kalınlığındaki kamera ile girilerek uygulanır. İşlem sonrasında hastaya dikiş atılmaz. Cerrahi ortalama 30 dakika surer. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur, aynı gün taburcu olabilir; bir sonraki gün çalışabilir, günlük yaşantısına dönebilir. Sadece kıvrılabilir fiberoptik endoskop kullanıldığı için sinir ve damar yaralanma riski yok denecek kadar azdır. Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde değerlendirilen hastalara kapalı yöntemler ile modern cerrahi tedaviler yapılabilmektedir. Özel Atakent Hastanesi’nde verilen hizmetlerle hastaların artık bu ve benzeri yöntemler için büyük şehirlere gitmesine gerek kalmadı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.