BU ÖNERİLERE UYARAK KALP SAĞLIĞINIZI KORUYABİLİRSİNİZ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. D. Çayan AKKOYUN, huzurlu ve kaliteli bir yaşama sahip olmak için kalp sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğine vurgu yaparak kalbi korumak için dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

“ Tüm dünyada her yıl çok sayıda insan kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Hayati risk taşıyan ve geçler arasında da gittikçe yaygınlaşan kalp hastalıklarından belli başlı noktalara dikkat ederek korunmak mümkün.

Sigara, bir çok hastalığın başlıca sebebidir. Eğer kalp sağlınızı umursuyorsanız sigaradan ve sigara içilen alanlardan uzak durun. Sigaraya hiç başlamamak, kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Alkol karaciğer yağlanmasına neden olduğu için kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Beslenmenize dikkat edin. Özellikle fastfood gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

Tansiyon sinsi bir hastalıktır, çoğu zaman belirti vermeden sinsice ilerler. Eğer tansiyonunuz ile ilgili sorun yaşıyorsanız muhakkak bunu çözümleyin. Tuzlu gıdalar hangi yaşta olursanız olun tansiyonuzu olumsuz etkiler, bu nedenle uzak durmaya çalışın. Diyabet rahatsızlığınız varsa kontrol altında tutmaya gayret edin. Sağlığınız için hergün en az yarım saat temiz havada yürüyün. Asansörler yerine merdivenleri tercih edin. İdeal kilonuzu koruyun. Düzenli bir uyku ve yaşam tarzı kalp sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Şartlar ne olursa olsun iyimser olmaya çalışın. İyi dostlukların ömrü uzattığını bilin. Yapılan araştırmalarla karamsarlık,kin ve nefret gibi duyguların yaşamı kısalttığı kanıtlanmıştır. Grip gibi hastalıklardan korunmak için aşılanabilirsiniz.Soğuk havalarda zorunlu olmadıkça eforlu işlerden kaçının. Unutmayın soğuk havalar kalp krizini tetikler. 40 yaş üzerindeyseniz yılda bir kez kardiyolojik check-up yaptırın.”

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.