BÜYÜME AĞRILARI NORMAL Mİ?

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Besime Mollaoğlu, çocuklarda büyüme döneminde gelişimsel olarak görülen ağrıların normal olarak değerlendirildiğini söyleyerek ebeveynlere önerilerde bulundu.  

               

“ Büyüme ağrıları, çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen, daha çok akşam üstü ve geceleri ortaya çıkan, bazen uykudan uyandıran, çoğunlukla yarım saat veya bir kaç saat sürebilen geçici, dönemsel iyi huylu ağrılardır. Genelde 10 yaş altı çocuklarda görülen büyüme ağrıları, bacaklarda diz etrafında, uyluk boyunca ve ayak bileklerinde ve kollarda görülebilmektedir. Nedeni gerçekte tam olarak bilinmemektedir. Büyümekte olan kemiklerin ağrıya neden olabileceği hakkında yeterli delil yoktur. En muhtemel mekanizma gün içindeki koşma, atlama, zıplama, tırmanma gibi fiziksel hareketlerin eklemleri yorması olarak düşünülmektedir.

 

            Ağrının şiddeti çocuktan çocuğa değişir ve gün içinde fazla belirti vermez. Ağrı süresi genelde yarım saatten kısadır fakat nadiren de olsa saatlerce sürebilir. Bazı çocuklarda ağrı her gün görülürken bazılarında günler hatta haftalarca ağrı oluşmayabilir.

 

            Ağrılar çoğu kez tedavi gerektirmeden masaj ile düzelebilir. Şiddetlendiğinde ise çocuğa hafif ağrı kesici ilaçlar verilebilir. İlerleyen yaş ile birlikte bu ağrıların tamamı düzelmektedir. Bu noktada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir nokta vardır; ağrı ile birlikte ateş, iştahsızlık, kilo kaybı gibi sorunlar da yaşanıyorsa, ağrı durmadan devam ediyorsa, uzun sürüyor ve eklemlerde şişlik ve kızarıklık gözleniyorsa oluyorsa çocuğunuzun uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir.” 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.