ÇİFTÇİLERE 135 TON BUĞDAY VE ARPA TOHUMU DAĞITILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Yalova İlinde Hububat Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında çiftçilere 5.590 dekar alanda ekilmek üzere 111,8 ton Adelaide ve Adana 99 cinsi sertifikalı buğday tohumu ile 1.162 dekar alanda ekilmek üzere 23,25 ton Ramata cinsi arpa tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen tohum dağıtım programına Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, İl Müdürü Suat Parıldar, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Mustafa Öztürk, İl Müdür Yardımcıları Selçuk Yaman ve İrfan Sakinci,  Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Burhan Bitirgiç, Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personeller ile çiftçiler katıldı.

Çiftçi İbrahim bayraktar yaptığı konuşmada İl Müdürlüğüne ve İl Özel İdaresine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; “2022 yılında Bakanlığımız, İl Özel İdaresi ve Kalkınma Ajansı desteğiyle meyvecilik, sebzecilik, hububat üretimi, yağlık ve yem bitkileri üretimi, tıbbi aromatik bitki, Organik Tarım, İyi Tarım, Biyoteknik mücadele, meyve suyu üretim tesisi, süt toplama merkezi, suni tohumlama, kedi-köpek aşılama gibi farklı kategorilerde uygulanmak üzere hazırlanan 25 proje kapsamında 2371 üreticimize, 10.935 dekar alan için 18.506.318 birim proje ürünü dağıtımı yapılarak 9,5 Milyon TL destek sağlanacaktır. Bu desteğin 6,5 Milyon TL’lik kısmı üreticilerimize doğrudan hibe desteği şeklinde uygulanacaktır.

Bakanlığımız tarafından yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” Projesi kapsamında Yalova İlimize sağlanan toplam 1.400.000 TL bütçeli “YALOVA İLİNDE BUĞDAY ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Bakanlığımız dan 1.050.000 TL destekli ve 350.000 TL çiftçi payı katkılı projemiz kapsamında 4.500 da üretim alanı için 90,320 ton buğday tohumu desteği çiftçilerimize sağlanmıştır.

Ayrıca yine Bakanlığımız TAKEP Projesi desteği ile ilimizde toplam 266.670 TL bütçeli “YALOVA İLİNDE ARPA ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Bakanlığımızdan 200.000 TL destekli ve 66.670 TL çiftçi payı katkılı projemiz kapsamında 950 da üretim alanı için 19,05 ton arpa tohumu desteği çiftçilerimize sağlanmıştır.

Pandemi sonrası ülkelerin dış ticareti kısıtlama kararı almaları sonucu gıda ihtiyacının ülke içinden karşılanmasının önemi bilinciyle, yerel kaynaklarımızı da harekete geçirerek Yalova İl Özel İdaremizden 294.625 TL destek sağladık. Yalova İl Özel İdaresi destekli “YALOVA İLİNDE BUĞDAY VE ARPA ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ”  çalışmalarımız ile 1.075 da lık alanda 21,5 ton buğday tohumu ve 212 da lık alanda 4,25 ton arpa tohumu ile çiftçilerimize destek sağladık.

Projelerin Bakanlık ve Özel İdare toplam desteği 1.544.625 TL dir.  514.835 TL Çiftçi Payı Katkısı ile 3 projenin toplam bütçesi 2.059.520 TL. dir.

Projelere buğday tohum desteği için toplam da 10.910 da alan için 269 çiftçimiz başvuru yapmıştır. Arpa tohum desteği için ise toplam 4.592 da alan için 188 çiftçimiz başvuru yapılmıştır. Başvurusu uygun bulunan tüm başvuru sahiplerine buğday-arpa tohum desteğinden faydalanma imkânı sağlanmıştır.

Toplamda, İlimizde 111,8 ton buğday tohumu desteği ile 5.590 da. lık alanda buğday tarımı ve 23,25 ton arpa tohumu desteği ile 1.162 da. lık alanda arpa tarımı için destek sağladık.

Merkez köylerimizden buğday tarımı için 7.708 da. alan için 61 çiftçimiz başvuru yapmış olup, 59 çiftçimize 1.030 da. lık alan için 20,6 ton buğday tohumu sağlanmıştır. Üretim alanının uygun olmaması sebebi ile 2 çiftçimizin başvurusu elenmiştir. Ayrıca 1.257 da alanda arpa tarımı için 56 çiftçimiz başvuru yapmış olup 462,5 da lık alan da 9,25 ton arpa desteği ile tüm çiftçilerimiz desteklenmiştir.

Sırası ile, Altınova için buğday tarımında 1.330 da lık alana 26,6 ton buğday tohumu ile 64 çiftçi, Altınova için arpa tarımında 200 da lık alana 4 ton arpa tohumu ile 41 çiftçi, Çiftlikköy için buğday tarımında 2.750 da lık alana 55 ton buğday tohumu ile 116 çiftçi, Çiftlikköy için arpa tarımında 250 da lık alana 5 ton arpa tohumu ile 53 çiftçi

Çınarcık, Termal ve Armutlu için buğday tarımında toplam 480 da lık alana 9,6 ton buğday tohumu ile 30 çiftçiye destek sağlanmıştır.

Çınarcık, Termal ve Armutlu için arpa tarımında toplam 250 da lık alana 5 ton buğday tohumu ile 38 çiftçiye destek sağlanmıştır.

Günümüz de küresel ölçek karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri olan iklim değişikliğine karşı tarımsal üretim de oluşabilecek maddi zararların en aza indirilmesi amacı ile çiftçilerimize TARSİM sigorta için Bakanlığımız dan % 50 destek sağlamaktadır. İklim değişikliğinde karşılaştığımız kuraklık-sel-dolu gibi doğal felaketlere karşı hem çiftçilerimizin tarımsal ve hayvansal üretimde yaşayacakları ekonomik kayıplarının en aza indirilmesi sağlayarak gıda güvenliği açısından, tarımsal üretimde devamlığın sağlanmasını desteklenmektedir.

Ayrıca Bakanlığımızın İl ve İlçe müdürlükleri koordinatörlüğünde, Üretici Örgütleri aracılığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından besici ve yetiştiricilerimize uygun fiyatlı yem temini sağlamak amacı ile arpa tahsis ve satışları yapılmaktadır.

Bugün burada dağıttığımız buğday ve arpa tohumlarının çiftçilere hayırlı olmasını diliyor, bereketli ve verimli bir üretim sezonu geçirmelerini diliyorum”dedi.

İl Genel Meclisi başkanı Hasan Soygüzel de yaptığı konuşmada İl Özel İdaresi olarak İl Müdürlüğünün çiftçinin üretime devam edebilmesi için hazırladığı projelere destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu destek kalemlerini ve miktarını her geçen yıl artırdıklarını ifade etti.

Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı da yaptığı konuşmada İl Müdürlüğünün hazırladığı projelerin çiftçilere çok önemler katkılar sağladığını ifade ederek projelerin hazırlanmasında çaba gösteren tüm ekibe, İl Özel İdaresine ve İl Genel Meclisi üyelerine teşekkürlerini ifade etti. Konuşmaların ardından Protokol üyeleri ve çiftçiler dağıtımı yapılacak tohumların önünde toplu fotoğraf çektirdiler. Ardından da çiftçilere tohumları teslim e

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.