ÇİFTLİKKÖY İÇİN 5 MÜJDE

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar tarafından gündeme getirilen eski Devlet Hastanesi’nin hizmete devam etmesi konusuna Çiftlikköy Belediyesi Saklı Bahçe Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda Vali Muammer Erol’dan açıklama geldi.

Yalova Valisi Muammer Erol, eski Yalova Devlet Hastanesi’nin sağlık hizmeti vermeye devam ettiğini ancak burasının Çiftlikköy ilçesine ait bir Devlet Hastanesi’ne dönüştürülmesinin poliklinik sayısında daralmaya yol açabileceğini belirtti. Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Emrah Eray, önümüzdeki süreçte Eski Yalova Devlet Hastanesi’nin hizmete devam edeceğini ifade etti.

Saklı Bahçe Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya Yalova Valisi Muammer Erol, Sağlık İl Müdürü Dr. Emrah Eray, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Çiftlikköy İlçe Sağlık Müdürü Güven Hocaoğlu, Çiftlikköy Belediyesi Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

‘ESKİ HASTANE HİZMETE DEVAM EDECEK’

Toplantıda Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Emrah Eray, Yalova eski Devlet Hastanesi’nin sağlık hizmeti vermeyi sürdürdüğünü dile getirdi. Bu binanın 1 bloğunun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi diğer Bloğunun ise devlet hastanesi olarak hizmet vermeye devam edeceğine vurgu yaptı. Müdür Eray, “Yeni hastanemiz hizmete girdi. Tam kapasite ile yeni binada hizmet veriyor. Elbette halktan sıkça gelen soruların başını da eski binanın durumu ne olacak sorusu çekiyor. Eski binayı yine sağlık hizmetlerinde kullanmaya devam edeceğiz. O mülkiyeti Sağlık Bakanlığı’na ait olan bir bina. Bu binayı ömrümüz el verdiği sürece sağlık tesisi olarak kullanmak istiyoruz. Yalova Valimizin riyasetinde ilimizdeki sağlık hizmetlerinin planlamasını yaparken ilimizin dengelerine, ihtiyaç durumu ve kapasitelerimize bakıyoruz. TÜİK rakamlarına göre Yalova nüfusu her ne kadar 291 bin olsa da yaz aylarında milyonu aşan nüfusları ilimizde ağırlıyoruz. Yalova Devlet Hastanesi’nin eski binası 2 bloktan oluşuyor. Ameliyathanenin olduğu blokta 8 ameliyathane var. Diş Hastanesi açtığımızda ameliyat haneye de ihtiyacımız var. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini büyütmemiz lazım. Bunun için ameliyathane de yapmalıyız. Bugün kabaca 1 ameliyathane 20 milyon TL’ye mal oluyor. Biz ya şu anki Sağlık İl Müdürlüğü’nü oradan çıkartıp Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapacaktık, ya da eski Yalova Devlet Hastanesi binasının bir bloğunu Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yapacaktık. İkinci seçenek ekonomik anlamda da en uygun olanı bu bina sağlık hizmetleri sunmak için tasarlanmış. Bakanlıkta zaten bize bu yönde onay verdi. Biz Yalova Devlet Hastanesi’nin eski binasının bir bloğunu 75 üniteye kadar çıkabilecek bir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne dönüştüreceğiz” İfadelerini Kullandı.

“SAĞLIK HİZMETİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeyi sürdürecek olan eski Yalova Devlet Hastanesi binasında şu anda 10 farklı branşta sağlık hizmeti verildiğine bir kez daha vurgu yapan Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Emrah Eray, “Yalova Devlet Hastanesi’nin poliklinikler bölümü ise sağlık hizmetleri vermeyi sürdürüyor. Günlük yaklaşık 10 farklı branşta vatandaşlara bu binada sağlık hizmeti veriliyor. Çocuk, Göğüs hastalıkları, Dahiliye, Cildiye, Ortopedi, Genel Cerrahi gibi ana branşlarımız şu anda halihazır da orada hizmet vermeyi sürdürüyor. Hizmet vermeye de devam edecek. Hiçbir zaman oradan polikliniğimizi kaldırmak gibi bir düşüncemiz de yok. Bakanlığımızın oluru da zaten bu şekilde. Polikliniklerin üst kısımlarını da Fizik Tedavi ve Palyatif Bakım Merkezi olarak kullanacağız. Ama ilimiz de Çiftlikköy ilçemiz de büyüyor ve gelişiyor. Bugün 10 farklı branşta poliklinik hizmeti sunuyoruz ama yarın ihtiyaçlara göre o 20 poliklinik olur. Fizik Tedavi ve Palyatif diyoruz ama belki yataklı servise çevirebiliriz. Bunu önümüzdeki yıllardaki ihtiyaçlar belirleyecek. Ama şundan kimsenin şüphesi olmasın ki burası 10-15 branşta sağlık hizmeti vermeyi sürdürecek. Bununla ilgili olarak bakanlığımızdan da inceleme ve güçlendirmesini yapmak için ödenek geldi” İfadelerini Kullandı.

VALİ EROL ESKİ HASTANE KONUSUNDA NOKTAYI KOYDU

Çiftlikköy halkının burada bir Çiftlikköy Devlet Hastanesi kurulması talebini değerlendiren Yalova Valisi Muammer Erol ise bu yaklaşımın çok doğru olmadığını ifade etti. Eski binadaki sağlık hizmetlerinin yeni bina ile bütünleşik olarak devam etmesinin Çiftlikköy halkı açısından en iyi yaklaşım olduğunu söyleyen Vali Erol, “Burada yürütülen sağlık hizmetinden hiçbir kalem eksilmiyor. Bütünleşik kalması durumunda da yeni hastane de ne varsa burada da takviye yapılabilir. Ama burasını Çiftlikköy Devlet Hastanesi yaparsak. Burasının başhekimi ayrı olacak. Dolayısıyla burası artık mevcut hastaneden ayrılmış olur. Artık bakanlık ne kadar kadro verirse, ne kadar poliklinik açılmasına izin verirse onlarla yetinmek zorunda kalırsınız.” dedi.

“ÇİFTLİKKÖY HALKI İÇİN DOĞRUSUNU İSTEDİK”

Silpagar, “Biz elbette ilçemizin en iyi sağlık hizmetini almasını istiyoruz. Burasının Yalova Devlet Hastanesi ile bütünleşik bir yapıda hizmet vermeye devam etmesi halkımız açısından çok daha iyi olacak. Sayın valimiz de bunu konuda mutabık olduk. Amacımız daha iyi sağlık hizmeti alınması ise biz doğru olanı yapmak zorundayız” dedi.

“ÜÇ MAHALLEYE AİLE SAĞLIK MERKEZİ AÇILACAK”

Konuşmasında Sahil Mahallesi ve Sultaniye Mahallesinde birer Aile Sağlık Merkezi kurulacağı müjdesini de veren Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Sahil Mahallesi’nde Atatürk Parkını yanına yeni bir yönetmelikle, 2,5 dönüm üzerine Aile Sağlık Merkezi yapılacak. Yine Sultaniye Mahallemizde de bir Aile Sağlık Merkezi kurulacak. 630 metrelik burada bir yerimiz var. Bu arsayı da tahsis edeceğiz. Siteler mahallesinde de önümüzdeki yıl Sağlık İl Müdürlüğü’müz burada bir İlçe Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Servis kuracak. Böylece mahallemizin sağlık hizmeti sorunu da çözülmüş olacak” dedi.

Toplantının ardından müjdeleri alan muhtarlar Yalova Valisi Muammer Erol önderliğinde Sağlık İl Müdürü Dr. Emrah Eray’a, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’a ve Çiftlikköy İlçe Sağlık Müdürü Güven Hocaoğlu’na, teşekkür ederek vatandaşlarla bu müjdeyi paylaşacaklarını ifade ettiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.