ÇİFTLİKKÖY OSB’LERE KURBAN EDİLMEMELİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova İl Genel Meclis Üyesi Bahar Doğan, Gemi İhtisas OSB her Vali değiştiğinde temcit pilavı gibi Yalova’nın gündeme mi getirilecek’’şeklinde konuştu.

 

Konu ile ilgili açıklama yapan Doğan, Gemi İhtisas OSB  Çiftlikköy’de 2009’dan beri bir adım yol ve 1 m2 yer alamamıştır. Yalova’yı ve Çiftlikköy’ü oyalamaya hakları yok. Eski Bölge Müdürü Mustafa Ünar Mart 2013’te 5 ay sonra tamamlanmasını beklediklerini söylüyordu. Şimdi Yeni Müdür Cemalettin Yiğit 2017 Mayıs ayında temel atıyoruz diyor. Bol paralı rakamlar telaffuz ediliyor. 10 bin kişi istihdam edeceğiz deniliyor. Tersanelerde de öyle oldu. İşleri bitene kadar. Bir daha Yalova’yı tanıyan yok. Yalova’da gençler yine işsiz. Gemi İhtisas OSB ile ilgili 2009 yılından beri aynı hikayeyi dinlemekten bıktık. Bu konuyu her Vali değiştiğinde temcit pilavı gibi gündeme getirdiler. Eski Valimiz Sayın Selim Cebiroğlu  da onay vermedi. Şimdi yeni Valimiz Sayın Tuğba Yılmaz ile şanslarını denemek istiyorlar.

 

 

Çiftlikköy’de Burnumuzun Dibinde Gemi İhtisas OSB Olur Mu?

 

Çiftlikköy’de burnumuzun dibine gemi sanayi yapmak istiyorlar. Yerleşime, Çiçekçilik OSB’ye yakın. Projeye göre boya, tiner, toz, grit (kimyasal kum tanesi) gibi tehlikeli maddeler kullanılacak. Gürültü çıkaracak. Hakim rüzgar yönü Çiftlikköy’e doğru. Fiziki haritayı değiştirecek kadar hafriyat var. Altınova’daki Tersanelere çok uzak Altınova nere. Çiftlikköy Nere. Ranta dayalı bir girişim. Hiç kimse “İstanbul’da yerler pahalı. Yalova’da ucuza kamulaştırma yaparız. Körfez Köprüsü de bitti. Ha Yalova. Ha İstanbul deyip te karşı yakanın kirli sanayisini Yalova’ya, Çiftlikköy’e  taşımaya kalkmasın.

 

 

“Çiftlikköy OSB’lere kurban edilmemeli”
Körfez Köprüsü Yalova çıkışı Çiftlikköy’e çok yakın. Bu nedenle yerleşim için en tercih edilen ve nüfusu en fazla artan İlçe. Yerleşime daha uygun bir yer. Gelecekte nüfusu Yalova Merkezini bile geçecektir. Sanayi ve OSB’lere kurban edilmemeli. Fiili durum ve Yalova Çevre Düzeni Planındaki sanayi alanlarının dışına çıkılmaması gerekir. Yoksa sanayi Yalova’ya kadar gelir. Sanayi ile yerleşimin yan yana olması modern şehircilik anlayışına uymaz. Çiftlikköy ve diğer ilçelerimizi modern şehircilik ilkelerinden taviz vermeden geleceğe hazırlamalıyız. Çehresini ve çevresini korumalıyız.

 

 

Gemi sanayii için uygun yer Altınova tersaneler bölgesidir

 

Yerleşim alanı ve Çiçekçilik OSB ye çok yakın olması gerekçesi ile Kasım 2010  yılında Yalova İl Genel Meclisi 14 evet 1 ret, Çiftlikköy Belediye Meclisi de 9 evet 2 ret oyu ile  Gemi İhtisas OSB ye ortaklığı ret etti. Meclisler ve halk istemiyor. Gemi İhtisas OSB için Uygun yer ana sanayisinin olduğu Altınova Tersaneler bölgesidir. Mevcut 1/25000 ölçekli planda Çiftlikköy’de Gemi İhtisas OSB yok.

 

 

Doğru yerde doğru yatırımı her zaman destekledim

 

Yalova Çevre Düzeni Planında sanayi alanlarının yeri belidir. Yalova’da  her yerde, hele güzelim Çiftlikköy’de Sanayi ve OSB  hiç olamamalı. Çiftlikköy Yalova’nın en çok tercih olunan  yerleşim alanı olmaya namzet bir ilçe. OSB ve ranta kurban edilmemeli. Yalova Çevre Düzeni Planının hedefleri bellidir. Değerli yatırımcılarımız gelsinler planda sanayi  alanı öngörülen yerlerde çevreye uygun yatırımlarını yapsınlar. Kendilerine sonuna kadar destek olalım. Bu alanlar Yalova’ya yeter artar bile. Her yeri bozmaya kalkmasınlar. Bırakırsak Yalova’nın içine kadar gelecekler Ranta dayalı işler Yalova’ya fayda getirmez Sadece birilerini zengin eder.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.