ÇİFTLİKKÖY’DE 15 TEMMUZ ANILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Çiftlikköy’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut ve Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın ev sahipliği yaptığı gecede Mokamp alanında yapılan çeşitli etkinliklerin yanı sıra dualar edilerek şehitlerimiz anıldı. Gecede Mevlithan Mustafa Duman’ın yanı sıra Rap Sanatçısı Resul Aydemir de sahne aldı.

Çiftlikköy halkının büyük teveccüh gösterdiği anma günü Mehteran takımının 23 Nisan parkında gerçekleştirdiği mehter marşları ile başladı. Burada vatandaşlarında mehter marşına eşlik etmesinin ardından yoğun kalabalığın oluştuğu kortej yürüyüşü Kaymakam Karabulut ve Başkan Silpagar önderliğinde Mokamp alanına kadar devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Mokamp alanında devam eden anma etkinliğinin açılış konuşmasını Başkan Silpagar gerçekleştirdi.

Başkan Silpagar konuşmalarında şu ifadelere yer verdi: “Şu anda burada olan-olmayan her vatandaşımız, her biriniz, hepimiz, 15 temmuz’un karanlık gecesini aydınlatan birer yıldızdır. O hain karanlığı delen, geceyi aydınlatan, kanıyla, canıyla, cesaretiyle, ülkemizin bekasına sahip çıkanlar, bizler hem o geceyi yaşayanlarız, hem de o gece yazılan şanlı bir tarihin tanıklarıyız. 15 Temmuz akşamı sokağa çıktığımız zaman ilçe başkanımızı arayıp ‘teşkilatı açın bayrakları dağıtın, Yalova’ya gönderin, ben de Yalova’ya gidiyorum’ dedim. ‘ya istiklal ya ölüm’ diyerek, bu duygularla gittik, binlerce Yalovalı, milyonlarca vatandaşımız aynı düşünceler, aynı duygular içinde olarak meydanlara çıktık. Ve o gece 40 yıldır bu milletin başına bela olanlardan kurtulduk. Milletimize, demokrasimize kasteden fetö’cü darbecilere karşı yeryüzündeki yegâne ordu millet olan kahraman Türk milleti, her yerden, her kesimden insanımız, başkomutan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer alarak, milli iradesi ile akşamından sabahına bu darbe girişimini boşa çıkardı. Ülkemizi bölmek isteyen, kardeşi kardeşe, polisi askere, askeri sivile kırdırarak, karşı karşıya getirmek isteyen fetö terör örgütüne bağlı darbe girişimcilerine karşı 15 Temmuz’dan itibaren halkımız meydanları doldurarak parti ve düşünce ayrımı olmadan, omuz omuza, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla demokrasiye sahip çıkmıştır. 15 Temmuz gecesi sokakları, meydanları doldurarak inançları, vatanı, bayrakları, özgürlükleri, gelecekleri için darbecilere meydan okuyan vatandaşların her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.  15 Temmuz şanlı direnişimizin yıl dönümünde; darbe ve iç işgal girişimini savuşturan ve bastıran ve kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’ni muhafaza etmemizde başkomutanlık rolünü ve görevini üstlenen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyor, 15 Temmuz gecesi şehit olan başta Ömer Halisdemir olmak üzere 251 şehidimizi ve ülke savunmasında bu zamana kadar hayatlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor ve Türk milletinin öz evlatlarının fedakarlıklarını daima hatırlayacağımızın sözünü veriyoruz.”

Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut ise konuşmalarında şu ifadeleri kullandı: “Türk milleti, tarih boyunca birçok badireler atlatmış, çok çetin mücadelelerde bulunmuştur. Milletimiz, vatanı bildiği topraklarda yaşarken, geleceğini inşa ederken, yaşadığı toprakları namus bilmiş ve bu uğurda canını vermekten asla ve asla çekinmemiştir. Bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılan milletimiz, birlikte yaşadığı toplumlarla gönül bağı kurmuş, hak ve adaletle mücadele etmiş, bir olmuş, diri olmuştur. Bu aziz millet, devletinin ve milletinin bekası söz konusu olduğunda her zaman bir ve beraber olmayı olmayı bilmiş, Malazgirt’te, Çanakkale de olduğu gibi tüm zorlukların üstesinden iman gücüyle birlikte gelmeyi başarmıştır. Günümüze geldiğimizde, 15 Temmuz alçaklığına karşı duran, kendisini tankların önüne siper eden ruh aynı ruhtur. Bu ruh, 15 Temmuz gecesi, hainlere karşı tekrar dirilmiş ve tüm dünyaya meydan okumuştur. 15 Temmuz gecesi hainlere karşı devletinin yanında olan tüm vatandaşlarımız yekvücut olmuş ve akıllara milli şairimiz Mehmet Akif’in şu dizeleri gelmiştir:  Âsım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.’ O gece milletimiz, namus bildiği değerleri çiğnetmedi. Bu duygu ve düşüncelerle FETÖ/PDY terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde, devletinin, milletinin istiklali ve istikbali için canı ortaya koyan aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize de sağlık ve afiyet diliyorum. Milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkmak için meydanları dolduran Aziz Milletimizi ve Çiftlikköylü hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından Mevlüthan Mustafa Duman ve Rap Sanatçısı Resul Aydemir de sahne aldı. Daha sonra çorba ikramı ile 15 Temmuz Demokrasi nöbeti devam etti. Gece geç saatlere kadar Kaymakam Karabulut ve Başkan Silpagar olmak üzere birçok idari amir ve vatandaş nöbeti devam ettirdi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.