CİLT GENÇLEŞTİRMEDE PRP UYGULAMASI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Yalova Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Anul, PRP hakkında açıklamalarda bulundu.

 

         Özel Yalova Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Anul, ‘PRP; platelet rich plasma yani pıhtı hücrelerinden zengin kan demektir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plasma cildi yenilemekte kullanılır. Dokularımızda herhangi bir yaralanma meydana geldiğinde kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplar ve pıhtı hücreleri büyüme faktörleri olarak adlandırılan maddeleri salgılayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece hedef dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar.’ dedi.

 

         PRP yönteminde hastadan özel tüplere 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir. Özel tüpler olmadan elde edilen plasmada pıhtı hücreleri 200 bin civarında kalır. Bu sayı cildi yenilemekte yeterli bulunmaz.  PRP tedavisinde kanın konulduğu özel tüpler sayesinde 1.5 milyon pıhtı hücresi içeren plasma elde edilebilir.

 

PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir. İşlemden önce anestezik krem sürülerek cilt uyuşturulur. Bu nedenle çok fazla acı hissedilmez.

 

         Yüzde kırışıklıkların ve sarkmanın düzelmesini, çöküntülerin ve lekelerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlar.

 

         Saç dökülmesinde tek başına kullanılarak zayıflamış ve incelmiş kılların tekrar çıkmasını ve kalınlaşmasını sağlar.

 

         PRP tedavisi cildin kendini yenileme esasına dayanır. Bu yüzden tedavi sonuçları geç görülür. Bu uygulama yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gerektiren tüm alanlarda kullanılır. Gözaltı morluklarında ve leke tedavisinde iyi sonuçlar alınabilir. PRP tedavisinin sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar. PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte yenilenmeye bağlı sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma meydana gelir. Saçlı deriye yapılan uygulamalardan sonra saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma görülür.

 

         PRP tedavisi 2-4 hafta aralıklarla yapılır. PRP en az 3-4 seans yapılmalıdır. Ciltteki etkileri yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder.

 

         PRP tedavisi sonrasında kişinin cildinde sosyal ve iş yaşamını engelleyecek bir görüntü olmadığı için normal hayatına devam edebilir. Bazen yapılan iğnelere bağlı küçük ve geçici morluklar olabilir. Morluklar ertesi gün görülür. Kapatıcı makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilir. PRP ile elde edilen bütün bu içerik kişinin kendisine ait olduğu için, lokal bir alerji riski ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz. 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.