DEPREM KORDİNASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Deprem Koordinasyon Toplantısı Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yalova’ya gelen depremzedelerin barındırılması, kayıt altına alınması ve deprem bölgelerine gönderilecek olan yardımların belirlenmesi amacıyla Deprem Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi. Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığındaki toplantıya vali yardımcıları, belediye başkanları ile kurum ve kuruluşların müdürleri de katıldılar.

Toplantının açılışında Yalova Valisi Muammer Erol, “Yalova’ya deprem bölgesinden gelen 3 bin 600 kişi var. Kamu yurtlarında otel ve motellerde de kalan 700 küsür kişi daha var. Şuanda Yalova’da ki depremzedelerin sayısı 4 bin 500’e doğru gidiyor. 5 bin sayısına da bugün yarın ulaşırız diye düşünüyorum. Barındırma kapasitemizi gözden geçirerek bu rakamı daha yukarılara taşır mıyız diye bakacağız. Depremzedelerin kayıt altına alınmaları her geçen gün biraz daha önem arz etmeye başladı. Depremzedeyiz diye ilimize gelen vatandaşların mutlaka kayıt altına almalıyız. Bu depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi açısından önemli. Eğer doğru tespitler yapamazsak doğru işler yapamayız. Bunu yaparken de kendiliğinden depremzede olma vasfının kötüye kullanılmasının önüne geçmiş oluruz. Depremzede olma vasfı kolayca da kötüye kullanılabilen bir durum. Kurumlara ve tesislere gelenler kayıt altına alınıyor, ama evlere gelenleri de ne yapıp edip kayıt altına almalıyız” ifadelerini kullandı.

Yalova’ya En çok depremzede Malatya’dan geldi

Yalova’ya gelen depremzede vatandaşların sayıları ve nerelerde barındıkları ile ilgili bilgiler veren Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, “İlimize gelen depremzedelerden 2 bin 102 merkez ilçede barındırılıyor. Altınova’da 512, Armutlu’da 661, Çınarcık ilçesinde 528, Çiftlikköy ilçesinde 639 kişi olmak üzere toplamda 4 bin 442 depremzede ilimizde barınıyor. İlimize en fazla Malatya’dan depremzede gelmiş durumda. Yalova’da bin 145 kişi Malatya’dan ilimize geldi. Yine Adana’dan 83, Adıyaman’dan 357, Diyarbakır’dan 92, Gaziantep ilinden 525, Hatay’dan bin 76, Kahramanmaraş’tan bin 176, Kilis’ten 5, Osmaniye’den 14 ve Şanlıurfa’dan ise 159 kişi ilimize geldi. Bunlardan 3 bin 92’si yetişkin ve bin 54O’ı ise çocuk” ifadelerini kullandı.

Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığındaki toplantıya katılan belediye başkanları ve kurum müdürleri de kendi sorumluluk alanlarında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.