DERMATERAPİ VE DERMAROLLER

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. R. İsmail ENGİN, Dünyada “dermaroller”, “mesoroller” ve “microneedling” isimleri ile de bilinmektedir. Silindirik bir tamburun üzerine dizilmiş son derece ince, özel olarak hazırlanmış 192 adet çelik iğneden oluşan bir aletin kullanılarak yapıldığı “Dermaterapi” hakkında bilgi verdi.

 

 

Dermaterapi, dermaroller denilen, silindir tambur üzerine dizili çok ince yaklaşık 192 adet çelik iğneden oluşan bir aletin kullanılarak yapıldığı bir tedavi şeklidir. Dermarollerin ince iğneleri sayesinde deriye çok hafif uygulamalarda dahi kolayca batar. Farklı amaçlar için kullanılan 0,5-1-1,5 ve 2 mm lik boyutları mevcuttur. Bu iğneler deri üzerinde mikrokanallar açar. Kanallar ise deri altına açılan geçitler olarak düşünülebilir. Bu mikrokanallardan derinin alt tabakalarına doğru Dermaheal’in büyüme faktörü, biomimetik peptid, kök hücre ekstresi içeren ürünlerin ve özel serumların gönderilmesi işlemidir. Enjeksiyondan farkı istenen topikal formülasyon 200 kata kadar deriye fazla geçiş yaparak ihtiyaç duyulduğu bölgelere gerekli aktif içeriklerin yüksek miktarlarda gönderilmesi sağlanmış olur.

Dermaterapi’ nin başka bir faydası ise Dermaroller in kendi etkisinden kaynaklanmaktadır. Dermaroller ile açılmış olan mikrokanallar deri tarafından yara gibi algılanır. Esasında yara olarak görülebilecek bir durum olmasa bile deri kendi içinde bir tamir mekanizmasını başlatır. Bu mekanizmanın en önemli fonksiyonlarından biri ise deri içinde yine büyüme faktörlerinin artması ile kollajen, hyalüronik asid, elastin fibriller gibi yapıların sentezlenmesidir. Bu maddeler is cilde anti-aging etki sağlar.

 

Dermarollerin Kullanım Alanları :

  • Melasma ve hiperpigmentasyon

  • Akne skarlarında çok başarılı sonuçlar

  • Geniş porlu cilt yapısının azaltılması

  • Cilt çatlaklarının görünümünün azaltılması

  • Yanık skarlarında hareket kabiliyetinin arttırılması

 

Dermarollerin Avantajları

 

  • Güvenlidir
  • Güneş hassasiyeti oluşturmaz.
  • Kullanımı yaz aylarında bile güvenlidir. Cildin bariyerine zarar vermez.
  • Uygulama (dermaterapi) sonrası özel bakıma ihtiyaç yoktur.
  • Uygulama sonrası günlük hayatlarına devam edebilirler.

 

Nasıl Uygulanır

 

İşlem öncesi lokal anestezik ile bölge uyuşturulup sonrasında antiseptik bir solüsyon ile temizlenir. Hedef alan yıldız şeklinde en az 4 en çok 10 kez olmak üzere uygulama yapılmalıdır. Bu şekilde bir uygulama ile 1cm² de yaklaşık 250-400 mikrokanal açılmış olur. Dermaroller kullanımında peteşi (hafif kanama) oluşuncaya dek uygulama yapılmalıdır. Sonrasında cilt antiseptik solüsyon ile temizlenir. Dermaroller sonrası lokal preparat kullanılacak ise 15 dakika süreyle cilde masaj ile uyulanmalıdır. Mikrokanallar genellikle 15 dakika içersinde hızla kapanır.

Dermaroller sonrası oluşabilecek kızarıklık ve yanma hissini azaltma amacıyla buzdolabında soğutulmuş özel maskeler yüze 20dk. süreyle uygulanabilir. Maskelere emdirilen büyüme faktörleri ve biomimetik peptidler ise Dermarollerin etkisinin artırılmasını sağlar. Oluşabilecek eritem ise birkaç saat içinde azalıp normale döner.

Dermaroller diğer tedaviler olmaksızın tek başına bir tedavi şekli olarak kullanıldığında 4-6 hafta sonra derideki gelişim değerlendirilip gerekli olduğunda ise yeniden Dermaroller yapılabilir. Transdermal geçişin arttırılması amacıyla yapılıyor ise haftada 1 seans Dermaroller ile Dermaterapi uygulanabilir.

Akne skarları için kullanılan her Dermaroller seansında yaklaşık olarak %50 düzelme görülür. Seans aralığının 1-2 ay olması Dermarollerin başlatacağı yara tamir mekanizmasının etkilerinin görülmesi açısından uygun olacaktır. Tekrar uygulamaya ihtiyaç duyuluyorsa 2 aylık süreler ile uygulama yapılabilir. Yara tamir mekanizması yaranın ortaya çıkmasından sonra hemen başlar ve 2 yıla kadar devam edebilir. Ortaya çıkan sonuçlar 2 ay içinde belirgin hale gelir ve gençleştirici etkileri ise uygulamanın yapılmadığı dönemde bile devam eder.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.