DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ, HERSEK LAGÜNÜ’NDE KUTLANDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

HERSEK LAGÜNÜ MUTLAKA GÖRÜLMELİ

Dünya Sulak Alanları Günü etkinliği , Pandemi kuralları ışığında Yalova İli Altınova İlçesinde bulunan Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilen Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesinin de bulunduğu Hersek Lagününde; Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Nevzat Alğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Arif Laçin, Altınova İl Genel Meclis üyeleri Ali Çorbacı ve Resül Çiftçi ‘nin de katılımıyla Hersek Lagününde yapıldı.

Türkiye’de alanında tek oldu

Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve Doğa Koruma Milli Parklar Yalova İl Şube Müdürü Nevzat Alğan tarafından günün anlam ve önemini anlatan konuşma ve alanda bulunan kuşlar hakkında bilgi verildikten sonra Türkiye’nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesi ve kuş gözlem kulesinin çevresine yapmakta olduğumuz Kır Kahvesi Yapımı, Kuş Gözlem Alanı Yapımı, Yönetim ve Tanıtım Ofisi Yapımı, Görsel Sera Binası Yapımı, Botanik Restaurant Binası Yapımı, Tanıtım Ofisi ve Atölye Binası yapımı, AR-GE Binası yapımı, Alan Düzenleme (Elektrik-Mekanik-Sulama-Peyzaj) alanlarında incelemelerde bulundular. Hersek Lagününde yapılan projeler hakkında bilgiler verildi.

Dünya sulak alanlar günü

Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme olarak bilinen Ramsar Sözleşmesi, 1971 yılı şubat ayında İran’ın Ramsar kentinde imzalanmış, sözleşmenin imzalandığı 2 Şubat tarihinin de sulak alanların korunmasının önemine kamuoyunun dikkatini çekmek üzere 1997 yılında “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.