EBEVEYNLER DİKKAT! MENİNGOKOK UZUN YILLARDAN SONRA YENİDEN CANLANDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Besime MOLLAOĞLU, 2-18 yaş arasında görülen bakteriyel menenjitlerin en tehlikeli etkenlerinden biri olan Meningokok hastalığının yeniden gündemde olduğunu belirterek ebeveynleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

            “ Meningokok hastalığı, hızlı ve ağır seyrederek ölümlere yol açabilen bir hastalıktır. Menenjit ile birlikte kanda enfeksiyona da neden olabilmektedir. Kış ayları ile ilkbaharda sık görülür ve çok bulaşıcı olduğundan hasta ile temas eden kişilerin de kontrol altında tutulması ve koruyucu tedavi görmeleri gerekir.

 

            Önemsenmesi gereken ciddi bir hastalık olan meningokoka, Neisseria meningitidis isimli bakteri yol açar. Hastalıktan korunmada en etkili yol aşılamadır. Meningokok zaman zaman salgınlara yol açabilmektedir. Menenjit bu mikrobun yapacağı en basit hastalıktır. Bunun yanında tüm vücutta ağır kanamalar, döküntü ve birçok organın yetmezliğiyle seyreden meningoksemi denen şok tablosu hızla ilerler ve çok daha ölümcüldür. En iyi tedavi koşullarında bile erken tanı ile yüz hastadan sekseni hayatta kalabilmektedir. Bu tablonun önüne geçmek için aşılama hayati önem taşır.

 

            2 yaş altı bebeklerde daha ağır seyretmekle birlikte herkes meningokok hastalığına yakalanabilir. Hastalığın özellikle W135 tipi, genellikle Suudi Arabistan’ dan ülkemize gelen kişilerle ülkemize girmektedir. Korunmak için uygulanacak en  etkili yöntem ise aşılamadır.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.