EKİM AYI MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan meme kanseri, meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkmaktadır.

Teşhisi ve farkındalığı geç olduğunda maalesef ölümle sonuçlanmakta olan meme kanseri, Bakanlığımızca yürütülen tarama programlarının etkisi ile daha erken evrede teşhis edilebilmekte ve bu sayede meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır.

Ülkemizde toplum tabanlı kanser taramalarına tüm illerimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak başlanmış, akabinde bu tarama programlarına Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) dahil edilmiştir.

2023 yılı ilk 9 ayında Yalova KETEM’e başvuran 6667 kişiye Meme Kanseri taraması gerçekleştirilmiş, yapılan değerlendirmeler sonucunda 7 kişide meme kanseri erken evrede teşhis edilerek ileri tetkik ve tedavi için hastanelerimize yönlendirilmiştir.

KETEM, Aile Hekimlikleri ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde kanser tarama programları kapsamında; 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA testi ve 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlara 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.
Bunların yanı sıra kanser konusunda eğitimler düzenlenmekte, kadınlarımıza Kendi Kendine Meme Muayenesi anlatılmaktadır. Her türlü danışmanlık ve bilgi için aile hekimlerinize ve merkezlerimize başvurabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.